Д-р Нина Методиева съвсем случайно разбира, че е тежко болна от левкемия. Тя е психиатър с 35 г. трудов стаж. Три дни по-късно в Солун е потвърдена диагнозата, разказа нейният съпруг инж Методи Методиев. Семейството избира Гърция, тъй като Нина Митодиева владее перфектно езика. Там се установява, че има 85% бласти, което е минимума от това което може да се оживее.
Приета е по спешност в болница, където е започнала химиотерапия, тъй като диагнозата дава от три до шест месеца ако не е почнала химиотерапия. Приятели и бизнесмен, чиито родители са били консултирани от Нина Методиева помага на семейството. Методиев обаче разбира, че в България не се правят трансплантации на костен мозък на пациенти над 50 г. Съпругът подава документите за поемане на средствата по трансплантация, която трябва веднага да се направи след като пациентите влизат в ремисия. Той показа и ръкопис, в който лекари потвърждават финансирането на трансплантация.
Под листа личат подписите на четирима лекари. Четири месеца по-късно обаче в сайта на Комисията по лечение в чужбина е публикуван отказ. Никой не ме е уведомил за това решение, каза Методиев. В документа обаче дори не е отчетено искането на семейството, за финансиране само на трансплантация, а отказа е за финансиране на цялото лечение. В случая става въпрос за нарушение на Комисията, тъй като срокът е едномесечен, а те са се произнесли след четири, каза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата на пациентите.