Смъртоносният вирус Ебола може да се разпространява по въздушно-капков път, обявиха канадски учени, цитирани в изданието "The Scientist", цитирани от Труд.
При серия опити учените доказали, че вирусът, който убива до 90% от заразените и срещу който няма открита ваксина, се пренася от свине на маймуни, между които няма пряк контакт. Затова те смятат, че този начин на разпространение може да обясни защо части от Африка са силно засегнати от вируса.
Ръководителят на проучването Гари Кобингер от университета на Манитоба предупреждава, че "ние още не знаем дали прасетата имат някаква роля при разпространението на вируса Ебола в Африка".
При експеримента заразените прасетата развивали лека треска и започвали да дишат тежко, но в крайна сметка оставали невредими от инфекцията. Тя удряла далеч по-тежко маймуните. След две седмици те получавали кръвоизливи в гърдите и крайниците, белите им дробове били увредени.
"Прасетата са изключително гъвкави животни, когато става въпрос за придобиване и предаване на инфекции", смята Тара Смит от университета на Айова, който изучава новопоявяващи се заразни заболявания. Тя не е участвала в канадското проучване.
Японски специалисти смятат, че е нужно да се проведе и епидемологично проучване на дивите и домашните свине в Африка южно от Сахара.
Установено е, че жертви на Ебола стават горили, шимпанзета, някои антилопи, хора, а отскоро - и свине. Вирусът, открит през 70-те години на миналия век, удря главно белите дробове и дихателните пътища.
Ужас! Смъртоносен вирус вече се предава по въздуха
- 20.11.2012 | 10:36
- 3057