В България процесът на здравната реформа е процес, който трае над 20 години. Това каза министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, в предаването „Винаги в неделя” в ефира на ТВ7. Всеки един от нас има визия какво здравеопазване трябва да има в България, но като че ли никога не е имало национален консенсус, който да изясни какви ще са основните приоритети. Народа дава доверието си на политиците, а политиците са изпълнители на волята на народа, обясни тя.
Министър Атанасова посочи, че въпреки, позицията на парламента, че не следва Прокуратурата да се запознае с доклада за проверките за поскъпването на лекарствата, той вече е предаден преди две седмици, посочи министър Атанасова.
Според нея няколко промени са били направени по отношение на нормативната уредба, една от тях е факт, да могат да се договарят всички лекарства, а не само реимбурсираните. Другата промяна е тази, която цели България да се реферира със 17, а не с 13 държави.
„Вижда се и около 40% повишение на декларираните обстоятелства. 550 лекарствени продукта вече са с намалена цена. Между 500 и 800 хиляди по-малко на месец плаща касата, от средствата, които ние влагаме за домашно лечение. Всичко, което сме предложили вече е факт и тези промени трябва да доведат до по-добра реформена политика”, каза още тя.
Министър Атанасова обясни още, че бюджетът за здравеопазване като цяло е най-голям досега 3, 400 милиарда. „Когато се говори за глобална бюджетна рамка, България демонстрира изключителна бюджетна стабилност и това е за сметка на стягане на коланите”, каза още Десислава Атанасова.
„Спешната помощ е мой приоритет, там също бяха увеличени заплатите с 18% на всички работещи, а сега се провежда и едно обучение, което по проект. С г-жа Фандъкова започнахме инициативи за разкриване на филиали. На 8 декември ще бъде разкрит такъв филиал в Студентски град. 3200 места за специализация ще има за следващата година като 254 са държавна поръчка”, посочи още здравният министър.