Екип от САЩ успя да съживи клетки в мозъците на мъртви прасета в експеримент, който може да намери приложение в изследването на болестта на Алцхаймер и други мозъчни травми, съобщиха световните информационни агенции, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
"Настоящото изследване показва, че при подходящи условия изолираният и непокътнат мозък на бозайник притежава недооценен капацитет за възстановяване на микроциркулация и молекулярна и клетъчна активност часове след смъртта", пише сп. "Нейчър".
Изследователите отдавна знаят, че функциониращи клетки могат да бъдат извлечени от мозъци часове след настъпването на смъртта. Авторите на настоящото проучване обаче са се запитали дали клетките могат да бъдат изследвани, докато все още се намират в мозъка.
За да направят това, учените са разработили специална техника и са я тествали върху мозъците на 32 прасета, предоставени от кланица. Техниката се състои в снабдяването на клетките с "коктейл" от кислород, хранителни вещества и различни други защитни химикали.
Първоначално остатъчната кръв е била прочистена от свинските глави и охладена още в кланицата. След това мозъците на животните са били отстранени и транспортирани до лаборатория. Четири часа след смъртта на прасетата изследователите са започнали да "наливат" специалния химически коктейл в мозъците.
Полученият резултат не е бил "жив мозък", а "клетъчно активен мозък", отбелязва Ненад Сестан от изследователския екип от Йейлския университет.
Целта на учените не е била да възстановят съзнание или възприятие поради етични съображения. С оглед на това те са били подготвени да използват анестезия и охлаждане, за да спрат всяка подобна активност, възникнала по време на изследването.
Подобен експеримент неминуемо поражда фантазии за зомбита и зли учени, които съживяват мозъци с инжекция. В опит да успокои страховете, германският в. "Велт" пише, че те са неоправдани. Според изданието подобен подход може да помогне на учените да проумеят по-добре как мозъкът функционира и се възстановява. "Ако бъде създадена течност, подобна на използваната в изследването с прасета, тя може например да бъде използвана за лечението на увреден участък в мозъка при пациенти, прекарали инсулт. Това ще е чудесно", пише изданието, цитирано от ДПА.