Специалисти от университета Браун получиха нов вид антибиотик, който е ефикасен към супербактерията метицилин-резистентен стафилокок, съобщи в. "Дейли мейл".
Антибиотикът е тестван успешно в изпитания с мишки.
Десетилетия след въвеждането на антибиотиците през 20-те години на миналия век, някои тежки болести се превърнаха в лесно лечими. Бактериите обаче еволюират. След като веднъж се срещнат с антибиотик, клетките им могат да се променят и това лекарство вече да не е заплаха за тях. Тези оцелели бактерии се размножават и се появява нов клас резистентни супербактерии.
Заплахата, която представляват супербактериите, се определя като "антибиотичен апокалипсис". Колкото повече антибиотици пием, толкова по-бързо бактериите стават резистентни. Затова здравните власти призовават антибиотиците да се предписват разумно.
Форма на стафилококовата инфекция - метицилин-резистентният стафилокок, вече става устойчива на почти всички антибиотици. Около 30 процента от хората са носители на тази бактерия и в болниците, където повечето пациенти са с отслабен имунитет, тя се предава лесно.
Новото лекарство атакува механизма на оцеляване на бактерията, като разрушава външния й слой. Така тя трудно би станала резистентна.