Да се разрешат ин витро процедурите след смъртта на един от партньорите. За тази идея се застъпиха пациентски организации с аргумента, че трябва да се даде право на човек, преживял трагедията от смъртта на половинката си, да продължи рода.
Сега в българското законодателство не позволява това и след смъртта на един от партньорите генетичният материал се унищожава. Според действащата Наредба 28 от 2007 г. при смърт на един от партньорите генетичният материал се унищожава, припомни Пенка Георгиева, председател на пациентски организации "Заедно с теб", предаде Дарик.
"Това, което ние искаме, е тази наредба да бъде променена. В момента има работна група в Министерството на здравеопазването, която работи по Наредба 28, но не по този случай, а като цяло я преразглеждат", поясни Георгиева.
"Нашето предложение е да се включи отпадането на тези алинеи, които забраняват в случай при смърт на единия партньор да се продължи процедурата. Трябва много внимателно да се обмисли и да се създаде алгоритъм от страна на юристите - какво се случва с наследството, кое семейство да вземе яйцеклетките или ембрионите, кой да има права над тях", коментира още тя.
"Имаше един случай преди няколко години, при който пациентка почина след пункция. Тогава имаше спор между двете семейства кой да ги вземе.Те не ги дадоха нито на едното, нито на другото, тъй като по наредба е забранено", припомни Георгиева.
В някои европейски страни, сред които Испания, това вече се е случило.