Специална система ще следи дали търговците осъществяват незаконен паралелен износ на лекарства (виде

share

Изпълнителната агенция по лекарствата ще може да забранява износ на медикаменти, за които има дефицит в страната. Забрана ще се налага, ако търговец не е успял да достави лекарство на пет аптеки. При подадено искане за паралелен износ до ИАЛ пък агенцията ще има пет дни да го забрани или износът ще е разрешен. За първи път се създава система, която ще наблюдава лекарствата от влизането им в България, през търговеца на едро, търговеца на дребно - аптеките, както и аптеките в болниците. Така ще можем да проследим кои лекарства са отклонени за така наречения паралелен износ.

Това обяви на пресконференция след заседанието на МС министърът на задравеопазването Кирил Ананиев, на което беше прието Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. "Ще наблюдаваме не само търговеца на едро, но и търговеца на дребно. Има механизми, които ще ни помогнат. Това ще се регламентира в наредба до три месеца. Самата система за наблюдение ще бъде готова до четири месеца. Трябва да видим какъв ефект ще има тази система, но той ще бъде в милиони. За търговеца на дребно първата санкция е до 10 000 лева. За търговеца на едро първата санкция ще е до 25 000 лева, като тя може да бъде и имуществена. При второ нарушение ще му се отнема лиценза", категоричен беше министърът.

"Няколко дена се срещам с кредиторите на ловешката болница. Моля ги да свалят до минимум своите претенции. Упсях да освободя средства на болницата, с които да може да се изплатят заплатите на персонала за септември и да се закупят всички необходими консумативи. По-важното е, че сме разработили план за преструктуриране на болницата, който трябва да се изпълнява в следващите три месеца. Този план е координиран с кредиторите. Същото важи и за болницата във Враца. Там планът също е готов", завърши Ананиев.

Водещи новини

Още новини