Промените в Закона за лекарствата влязоха в сила тази седмица. Те предвиждат строг режим за фарма износителите, които ще трябва да получават предварително разрешение от Изпълнителната агенция по лекарствата за всеки един продукт, с който искат да търгуват навън.
Становището за всеки медикамент ще бъде давано в рамките на 30 дни от подаването на заявление. Мерките целят да бъде преустановен проблемът с недостига на лекарства на пазара у нас и засягат всички близо 3000 лекарства, които влизат в позитивния списък.
Очаква се още тази седмица в ИАЛ за становище и одобрение да постъпят стотици заявления. Това може да блокира работата на агенцията, която вече близо шест месеца сменя изпълнителния си директор и все още не разполага с механизъм за работа по този процес. Припомняме, че в края на миналата година поради липсата на директорски подпис 80 вида лекарства не можаха да стигнат до аптеките, защото нямаше кой да подпише разрешителните, стотици други нямаха как да направят промени в разрешенията си за употреба, а около 100 нови аптеки пък чакаха официалния подпис на управителя, за да отворят врати.
Ако процесът започне да буксува още от самото начало възможно е бизнесът също да заведе насрещни искове срещу държавата, заради неспазване на сроковете, категорични са експерти от бранша. Износителите на лекарства вече изказаха недоволство от предвидения 30 дневен срок – според тях това в голяма степен ще ограничи възможностите им за бизнес, заради силно динамичната среда на търговията с фармацевтични продукти.
Процедурата по одобрението ще бъде тежка и заради големия брой артикули, които подлежат на проверка. Тепърва се очаква ИАЛ и Здравноосигурителната каса да изработят механизъм, по който агенцията по лекарствата да получава актуална информация за липсата на медикаменти на пазара у нас.