Как здравните системи в Югоизточна Европа се справят с кризите?

pixabay
share

Как здравните системи в отделните страни от Югоизточна Европа се справят с предизвикателствата, които възникват през последните години, свързани с пандемии, промените в климата и със застаряващото население. Тези и други въпроси обсъждаха над 40 водещи учени по време на 13-ия конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум, чийто домакин беше черногорският град Будва.

Кръглата маса по време на 13-тия конгрес на Югоизточно европейския медицински форум дискутира състоянието на здравните системи в отделните страни, и ролята на професионалните организации при решаването на възникващите проблеми. Пред президента на Световната медицинска асоциация бяха изложени както постижения, така и не дотам успешни и проблемни казуси.

"Проблемите, които срещат колегите от региона Югоизточна Европа, са сходни в страните, които са членове в Югоизточноевропейския медицински форум. Ние всичките сме страни в преход и къде по-успешно, в страни като Словения, къде не толкова - в страни като България, Черна гора, сме въвели модерни системи за управление на здравеопазването. Всъщност това е големият смисъл - да се разменят идеи, стратегии, да се направят препоръки за последващи промени в правилна посока и аз смятам, че именно затова интересът е много голям", каза проф. Иво Петров - инвазивен кардиолог, началник на клиника по кардиология, предаде БНТ.

От днес пациентите имат по-лесен достъп до електронното си здравно досие

В също време обаче, президентът на Камарата на лекарите в Черна гора Цанка Церович сподели друг проблем, свързан с кадрите. А именно, че техните колеги учат сами немски и норвежки още като завършат и след това търсят реализация в Германия и Норвегия.

"13-ият конгрес на камарите на лекарите от Югоизточна Европа е изключителна възможност да се обмени опит, гледни точки, да се споделят общи проблеми. Най-вече да се опитаме да адресираме тези въпроси и да ги решим. Основните проблеми са свързани с това, че много медицински лица - лекари, напускат страните от този регион. Друг важен въпрос, който споделихме, е защитата на лекарите, на техните работни места и това беше подчертано в изказването на президента на Световната медицинска асоциация, която участва в този форум по покана на проф. Кехайов", посочи Церович.

"Българските лекари още след приемането ни в Европейския съюз тръгнаха по Европа. Нашите лекари ходят и във Франция и Германия, но това не може да бъде спряно със закон, трябва да се поработи върху причините и това в момента вече става неизбежно", обясни проф. Андрей Кехайов - президент на Югоизточноевропейския медицински форум.

Според проф. Андрей Кехайов конгресът в черногорския град Будва предоставя шанс за комуникация и обсъждане на обществено значими проблеми в системата на общественото здравеопазване, както и обмен на знания по най-новите научни открития в широк спектър от социално значими заболявания.

Ето защо българската страна представи обща инициатива за решаване на един от належащите проблеми в региона -застаряването на населението. И подаде ръка на колегите си от останалите страни да участват. Изложението беше на д-р Пенко Пенков - управител на болница в Сливен.

"В момента правим проектите за изграждане на тези три основни сгради. Първата и най-важната според мен е Националния център за хопис услуги. Там ние ще имаме възможност да обучаваме всички специалисти, които ще се занимават с тази дейност от България, имаме подкрепата на Министерството на труда и социалната политика, на Министерството на здравеопазването. А сега и на Югоизточно европейски медицински форум, където те са акредитирани за обучение. Те могат да ни помогнат, защото цялото това образование във връзка със социалните грижи, го няма на този етап. Затова ние трябва да го изградим така, както го иска Европа", каза той.

 

Водещи новини

Още новини