Сградата на поликлиниката в Благоевград се нуждае от спешен ремонт. Външните фасади са в трагично състояние, а падащите от тях огромни мраморни облицовъчни плочи правят сградата опасна за хората.
Проблемът е, че поликлиниката има много съсобственици и това създава реални пречки за поддържането на сградата, информира БНР.
Историята на тази внушителна сграда започва през 1985 година, когато в Благоевград се построява нова обединена районна поликлиника с десетки лекарски кабинети, лаборатории, център за спешна медицинска помощ и отделение по образна диагностика, разполагащо с първия за региона компютърен томограф.
Основната функция на поликлиниката е да осигурява висококачествена спешна и доболнична помощ. След реформите в здравеопазването в годините на демокрацията в сградата вече има частни кабинети на общопрактикуващи лекари, медицински центрове на лекари-специалисти - общински и частни, като държавната болница си запазва голям дял от собствеността в сградата - лаборатории и рентгеновото отделение. Това раздробяване на собствеността през годините размива и отговорността към състоянието на голямата сграда на поликлиниката и нейното добро стопанисване. Всеки ремонтира или не собствената си част.
От години д-р Тони Даскалов, управител на Медицински център 1, собственост на община Благоевград, алармира за задълбочаващия се проблем, но без резултат.
"Близо 1/5 от целия сграден фонд са закупени кабинетите. Когато са много собствениците, стават все по-трудни нещата. Тази сграда е на 40 години, доста неща имат нужда да се ремонтират, особено когато говорим за топлоизолация. Става въпрос за много пари. Когато опрем до там да се дават пари, колкото и да са ни добри взаимоотношенията все пак има заден ход. За съжаление, общите части са най-зле. Отвън сградата е опасна".
Проблемът със състоянието на поликлиниката и многото собственици в сградата е обсъден и с ръководството на общината:
"Говорил съм с общинска администрация и с кмета. Срещам разбиране, но са тежки нещата. Такава сграда трябва да се пипне с доста пари. Господ ни пази, че нещо лошо не се е случило, но той няма да ни пази постоянно. Трябва нещо да предприемем", категоричен е д-р Даскалов.
Местната власт в Благоевград търси варианти за финансиране на спешно необходимия ремонт на сградата на поликлиниката, но заради огромните финансови дългове тази година той не е включен в програмата за капиталови разходи. Въпреки това се ремонтираха стълбите към сградата, направиха се рампи за пациенти със специални потребности, поставиха се парапети.
Има ли шанс да се случи и големият ремонт? Боряна Шалявска, заместник-кмет по хуманитарните дейности, посочи, че се търсят варианти за намиране на финансиране:
"В рамките на тази година този проблем не беше включен в капиталовата програма. Надявам се, че следващата година ще успеем да го включим след обстоен анализ точно какви ремонти е необходимо да се направят, кои са най-наложителните неща".
Винаги, когато има частна и общинска собственост, очакванията са към общината, но всички носим отговорност към това, което ползваме, подчерта Шалявска.