И като обикновен лекар, преди да стана министър, следях тази ситуация и се учудих как от три години се дебатира и се създават експертни групи. Когато един проблем искаме да го забавим и да не се реши, създаваме 3-4 работни групи, които не работят, а само отмятат проблема настрани. Населението има огромна потребност от тази болница. Щастлив съм, че правителството ни взе това като един от основните приоритети и успяхме да определим мястото и да стартираме строежа на болницата. Това е обект от национално значение, това ще помогне максимално бързо да се изгради болницата. Това заяви служебният минисът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в ефира на БНТ.
„Теренът сме го разгледали подробно и сме го избрали сред общо пет. Проведохме много консултации с експерти. Теренът не само няма недостатъци, а има и много предимства сред останалите терени в София. Локацията е много добра, микроклиматът, газифициран е теренът, комуникативно е мястото – има спирки на метро и градски транспорт, намира се на два булеварда и една улица, може да се стигне по три пътя. Имаме 15 декара парк със зелени площи в терена. Ще има хотел за родителите, които идват от цялата страна и искат да са до децата си. Ще има и рехабилитационен център. Ще има подземен и наземен паркинг. Критериите не ги избирам аз, а експертите – архитекти, МРРБ, министър Шишков“, сподели той.
Не е ясно колко ще струва детската болница, но министърът информира: „Което и правителство да дойде, е длъжно да намери пари за болницата, все пак тя бе приета вчера като обект от национално значение. Започването на строежа зависи от освобождаването на терена от частен имот, който е в центъра на мястото – това ще завърши до два месеца. Тази година, която предстои, със сигурност ще започне строителството на детската болница.“
Той коментира и идеята за частна детска национална болница: „Имам частична информация за този проект, постъпиха документи, които обаче бяха върнати до подателя, защото не бяха окомплектовани.“
„Държавата не може да абдикира. Тя полага всички усилия да има национална детска болница. Имаме достатъчно време, за да може да се обезпечи с кадри, а и да се обучат нови лекари“, допълни още той.
Той също заяви, че заплащането на кадрите е един от големите проблеми: „Специално за болниците МЗ не може директно да се меси в определянето на трудовите възнаграждения. Те са търговски дружества и заплатите се определят от ръководителите на заведенията. Стремим се увеличението на клиничните пътеки да е устойчиво. Целим подобряване на доболничната помощ и намаляване на хоспитализациите. До 7-8 дни очаквам готов проект за остойностяването на труда на лекарите и сестрите."
По повод проблемът с липсващи жизненоважни лекарства в аптеките, министърът заяви: „Взимаме по-сериозни мерки и решението ни от вчера, а и вече са поканени експертите и търговците на едро и дребно на лекарства, кабинетът ни взе решение ежемесечно да се събира екип на търговците и собствениците на аптеки, които да следят пряко наличието на медикаменти в аптечната мрежа.“