Александър Симидчиев обясни как ще се спрат течовете в здравеопазването

Кадър: Нова телевизия
share

Няма да бъда министър на здравеопазването, защото смятам, че ще съм по-полезен в парламента. Това е мястото, където можем да коригираме недъзите на системата. Това заяви в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз пулмологът д-р Александър Симидчиев от гражданската квота на "Демократична България".

„По време на дискусиите стигнахме до извода, че трябва да се направи един задълбочен анализ, преди да се прави каквото и да било. За да не бъдат болниците търговски дружества те трябва да минат през сега действащия Търговски закон. Голямото мнозинство от болниците обаче ще трябва да минат през фалит преди да бъдат преструктурирани, защото имат натрупани големи дългове“, разясни той.

Ето за какви промени се договориха от бъдещото коалиционно управление в здравеопазването

„Много съм доволен от това, което се постигна. По 80% от проблемите постигнахме надпартиен консенсус. На практика Касата заплаща техните услуги, но те не формират печалба. Всички се съгласихме, че приоритетите трябва да са качество и обслужване на пациентите. Трябва да имаме автоматизиране на проблемите, така трябва да се направи системата, че вътре в нея всеки да се стреми да прави правилните неща. Имаме разминаване как стимулите да са на правилните места. Детайлите трябва да бъдат обект на много задълбочен анализ. Споразумение ще има. Има неизчистени неща, но в голямата картина всички искаме пациентите и лекарите да са по-доволни“, обясни д-р Симидчиев.

„Доплащането към болниците от НЗОК в момента е твърде голямо. Това е недопустимо много. Ще направим така, че доплащането да бъде минамилизирано. Ако системата премине към по-голям процент на профилактика и превенция няма да е нужно по-високо стимулиране на системата. Първо трябва да постигнем реформа в системата и след това как да бъде финансирана“, смята пулмологът.

По отношение на натовареността на болниците, ще се изготви детайлен анализ. „Аз смятам, че всички болници трябва да са равнопоставени, когато говорим за достъп до публичен ресурс, но и услугите да се предоставят от всички“, каза Александър Симидчиев.

„Никога не е ставала дума ваксинацията да стане задължителна. Трябва да имаме сертификат, който да удостоверява, че сме безопасни за околните“, разясни той.

На въпрос дали да очакваме сериозни проверки в болниците, след като се състави правителство, д-р Симидчиев заяви: „Според мен е там, където има най-големи течове в здравеопазването, там да има проверки“.

Водещи новини

Още новини