Проф. Николай Габровски: Неврохирургията у нас направи революционен скок

Кадър: БНТ
share

Неврохирургията в България изживя революционен скок последните 10-15 години по отношение на оборудването, диагностичните методи и технологиите. Това заяви председателят на Българското дружество по неврохирургия и заместник-директор на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Николай Габровски пред БНР.

"Вече има немалко клиники в България, които са оборудвани на много добро, дори на високо, съвременно европейско ниво. Неврохирурзите като цяло, макар винаги да са били много добре подготвени, голяма част от тях са минали курсове на обучение, които са извън страната. Немалка част от тях да са работили извън страната", посочи проф. Габровски.

Българските неврохирурзи могат да се равняват с колегите си от други европейски държави, смята Габровски. "Вече се оформиха интердисциплинарни екипи с неврорентгенелози, с невролози, с които работим и с което се надявам, че даваме много по-добро качество на здравната услуга и лекуваме много по-добре, отколкото изобщо сме си представяли, че ще можем, преди 15 години. Същото се отнася примерно за гръбначната хирургия, където навлязоха много нови системи, с които можем да лекуваме гръбначните заболявания. Радиохирургията, което е вид облъчване, което на места обаче се осъществява предимно от неврохирурзи и предимно за неврохирургични заболявания, също беше една мечта - нямаше нито апаратурата, нито специалистите, които да осъществяват този вид лечение преди петнайсетина години, вече такава апаратура има", коментира проф. Николай Габровски.

Достигнати са много високи нива на качеството на предлаганата неврохирургична помощ, отбеляза специалистът. "Профилактика на голяма част от заболяванията, за съжаление, не може да се направи. Не може да се направи профилактика на туморните заболявания на мозъка, не може да се направи профилактика на голяма част от гръбначните заболявания, не може да се направи профилактика на травматизма. За някои от съдовите заболявания на някои места по света е правен опит да се прави мониторинг, който е един вид профилактика, т.е. предварителна диагноза без оплаквания, обаче никъде този подход не е доказал своята ефективност", коментира Николай Габровски.

Във всеки от големите градове има добре работещо неврохирургично звено, в което колегите са отлично подготвени и в повечето случаи добре обезпечени технологично, допълни той. Голяма част от лечението и медицинските изделия в неврохирургията вече се поемат от Здравната каса.

Водещи новини

Още новини