Медициинският университет в Плевен бе домакин на първия по рода си Ден на биомедицината

share

Медицинският университет /МУ/ в Плевен бе домакин на първи по рода си Ден на биомедицината с участието на водещи учени от БАН. Събитието премина под патронажа на Председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и кмета на Общината Георг Спартански като част от проявите, посветени на 150-годишнината на академията и 45-годишнината на плевенския университет. Гости бяха акад. Богдан Петрунов - председател на Съвета на настоятелите на МУ - Плевен, и проф. Иван Черноземски - председател на Международната изследователска фондация "Хасуми - България".

Ректорът на висшето училище проф. д-р Славчо Томов подчерта, че в залата има много млади хора. По думите му "у нас не е лесно да се живее, не е лесно да се работи, но има смисъл да се остане тук - в България".

Акад. Ревалски поздрави МУ-Плевен за динамиката, с която се развива, за успехите и постиженията. Той оцени високо сътрудничеството с БАН и изрази убеждение, че то ще се изпълва с все по-дълбоко съдържание. Кметът на Плевен гарантира, че подобни начинания винаги ще имат институционална подкрепа от общината и готовност за партньорство.

Лектори в Деня на биомедицината бяха акад. Дамян Дамянов, чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев - директор на Научноизследователския институт в Плевен, проф. д-р Славчо Томов, акад. Александър Александров, акад. Атанас Атанасов, акад. Димитър Димитров, проф. дин Гарабед Минасян. Интересът към форума бе голям - присъстваха много членове на академичната общност, представители на държавната и общинската власти, на бизнеса, ръководството и сътрудници на плевенския клон на Съюза на учените в България, студенти.

Водещи новини

Още новини