Медицински специалисти от Военномедицинска академия участваха в традиционното поклонение пред Докторския паметник в София, организирано от БЧК по повод 141-вaта годишнина от Освобождението на България.
Преди поднасянето на венците бе отслужена панихида в памет на загиналите, а офицери и гвардейци от Националната гвардейска част отдадоха военни почести.
Официалната церемония, на която присъстваха началникът на ВМА бригаден генерал професор Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS и неговите заместници – полковник доцент Владимир Василев и полковник доцент Георги Попов, е скромен акт на благодарност и признателност към подвига и паметта на загиналите за Освобождението лекари, фармацевти, фелдшери, милосърдни сестри, самарянки и санитари.
Вечна им памет, те извоюваха нашата свобода!
Като военни медици, за нас е особена чест да присъстваме на този ритуал, защото никога не трябва да забравяме откъде произлизат нашите корени, коментира бригаден генерал професор Мутафчийски.
Той изтъкна, че след Освобождението медицинската служба на Българската армия е формирана по руски модел: Неслучайно повечето от нашите лечебни заведения тогава носят имената на руски лекари. Някоиот тях са ги запазили и до днес, например една от най-престижните болници – „Н.И. Пирогов”, носи името на руски военен лекар.
Никога не трябва да забравяме нашата история, защото народ, който забравя историята си, няма бъдеще. Това е и в професионалната сфера. Във военната медицина има силни традиции и въпреки бурното й развитие в последните години, ние не трябва да забравяме откъде сме тръгнали, добави още бригаден генерал професор Венцислав Мутафчийски.