Заради недостига на неонатолози може да се стигне до затваряне на отделения

share

Заради недостига на неонатолози по болниците из цялата страна може да се стигне до затваряне на отделения. Такъв е и случаят с Акушеро-гинекологичното отделение в Ямболската болница, което е останало без неоналотолози.

От фондация "Нашите недоносени деца" призоваха за спешни мерки от страна на институциите заради множество благотворителни кампании през последните години, свързани с набавянето на средства за закупуване на апаратура на отделенията по неонатология.

„В обществото се затвърди мнението, че основен проблем при грижата за преждевременно родените и болно новородени у нас е липсата на кувьози“, но същност липсват лекари, се казва в писмо, изпратено от фондацията.

„Работа на държавата е да работи активно и да създаде адекватни политики, чрез които да генерира повече специалисти, както и да запази тези, които вече са тук, но по някаква причина - поради лошо заплащане или поради лоши условия на труд, просто решават да напуснат България или да потърсят по-добро място за развитие“, обясни в интервю за БНР Надя Дренска от фондация "Нашите недоносени деца", както и обясни, че случилото се в Ямбол не е изолиран случай. В своето писмо от фондацията настояват и за изготвянето на Национален план за задържане на здравните специалисти.

„Наблюдаваме недостиг във всички здравни заведения в страната както на неонатолози, така и на медицински сестри и акушерки, които са и основният стълб на неонатологичната грижа“, добави в коментар по темата в ефира на "Хоризонт" д-р Ралица Георгиева - национален консултант по неонатология.

„Неонатолозите в по-голямата част на страната са в пенсионна и предпенсионна възраст, но това е само временно и за краткосрочни перспективи решава проблема. Като цяло смятам, че проблемът с недостига на медицински сестри в неонатологията ще се задълбочава още повече в следващите години и вероятно ще имаме закрити неонатологични отделения“, добави д—р Георгиева, както и уточни, че с времето се е променило много снабдяването с медицинска апаратура, но просто "хора няма".

„От една страна една голяма част от завършващите колеги заминават за чужбина, за да работят в по-добри условия, а от друга - и за специализация, и за по-добро заплащане на техния труд“, добави консултантът, която е на мнение, че при увеличение на заплащането на този тип медицински грижи, тенденцията може да се обърне.

Водещи новини

Още новини