Обмислят обучение на виетнамски военни лекари у нас

ВМА
share

Военни лекари от Виетнам да се обучават в България – тази идея обсъдиха представители на виетнамската Военномедицинска служба и ръководството на ВМА по време на среща в София, съобщават от лечебното заведение.

Чуждестранната делегация, водена от генерал-лейтенант доцент д-р Ле Тхъ Ха, д.м. – старши медицински експерт на Военномедицинския корпус на Виетнам, полковник д-р Нгуен Ван Хун и лейтенант Чан Тхай Бин, бе посрещната от началника на ВМА бригаден генерал професор д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, заместниците му полковник професор д-р Румен Попов и полковник доцент д-р Владимир Василев и полковник доцент д-р Димо Димов, който ръководи Научно-изследователската лаборатория по “Медицина на бедствените ситуации”.

Сред дискутираните теми бяха възможностите за специализация във Военномедицинска академия и обучението на военни медици по тристранното споразумение между ВМА, ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” и МУ-Варна – въпроси, които ще бъдат поставени и пред съответните министерства на двете страни. Делегатите разгледаха част от най-иновативните клиники във ВМА, които нямат аналог в България – по ендоскопска хирургия, чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия, гастроентерология, анестезиология и интензивно лечение, инфекциозни болести и кардиология. Гостите бяха впечатлени от съвременната апаратура, специалистите на световно ниво и първокласната грижа, която ВМА предлага както на военните, така и на цивилните пациенти.

Медиците под пагон оцениха високо и уникалния Кръвен център на Академията, както и факта, че болницата поема 30% от всички спешни случаи в столицата и има ключова роля в спасяването на животи при кризи, бедствия, аварии и катастрофи. Делегатите, от своя страна, представиха възможностите на военната болница в Ханой – „108 Military Central Hospital”, и отправиха покана към ръководството на ВМА да се запознаят на място с тях. Добрите контакти между двете страни имат над 60-годишна традиция.

Делегатите не пропуснаха да благодарят за помощта, която родните лекари под пагон им оказват по време на Виетнамската война. В периода 1956-1971 г. четири наши медицински бригади се включват в мисиите в Далечния изток. Само, за да стигнат от София до Ханой, лекарите и сестрите ни пътуват средно по 20 денонощия с влак.

Водещи новини

Още новини