Проф. Пилософ: Продължаващото медицинско обучение в България трябва да е задължително

Pixabay
share

Основен проблем в педиатрията, както и във всички специалности, е квалификацията. България е единствената европейска държава, в която продължаващото медицинско обучение не е задължително. Това коментира в Русе председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ.

Бившият шеф на НЗОК и проф. Пенка Переновска, която е национален консултант по педиатрия, участваха в научно-практичната конференция "Горещи точки в педиатрията". Форумът се организира за 13-и път от УМБАЛ-Русе.

Проф. Пилософ обясни, че ако продължаващото медицинско обучение стане задължително, трябва да се уточнят и няколко въпроса - колко дни в годината лекарят ще има право да ползва за обучение и кой ще плаща тези дни. Трябва да има и ясни модули, по които да се провежда продължаващата квалификация.

Проф. Пилософ каза още, че липсата на Национална педиатрична болница също е проблем за България.

Проф. Переновска коментира, че криза за педиатри има в цял свят. "Нашите педиатри ги канят навсякъде - и в Дубай, и в Англия, и в Германия, дори и без да знаят езика", заяви тя.

По думите й у нас вече е направена първата стъпка, след като е била приета нова наредба, свързана със специализация въз основа на трудов договор, осигуряващ добро заплащане.

Водещи новини

Още новини