Едва три болници в страната с държавна и общинска собственост са в добро икономическо състояние. Лечебните заведения, които нямат натрупани финансови загуби от минали години, са столичната болница „Св. Иван Рилски”, областната болница в Монтана, както и плевенската болница „Д-р Георги Странски”. Това показва доклад на здравния министър проф. Николай Петров, изпратен до председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Даридкова.
Най-големият дял сред задълженията на болниците, който е в размер на 120 млн. лв., се пада за лекарства.
Общо задълженията на държавни и общински болници са в размер на над 509 млн лв., като 417 млн. дължат държавните, а малко над 91 млн. – общинските лечебни заведения. В размер на почти 200 млн. лв. пък са просрочените задължения, като за последната година те са нараснали с 12 млн. лв. 22 пък са болниците, които са в относително стабилно финансово състояние, но отчитат отрицателен финансов резултат. Останалите търговски дружества следва да бъдат подложени на мониторинг по отношение на финансовата си дисциплина, се посочва в доклада.
В него се изтъква още, че разликата в средния разход за лечението на пациент в университетска, областна или градска болница, надхвърля 450 лева. Любопитно е, че средният разход на преминал болен в областна болница е 872 лв., то същият в университетско или градско многопрофилно лечебно заведение надхвърля 1300 лева.
Министър Николай Петров подчерта, че за болниците в тежко финансово състояние ще бъдат направени оздравителни планове, а там, където бъдат установени нарушения, ще се сезира прокуратурата и ще се предприемат смени в ръководствата.