Спасиха мъж, премахнаха му тумор на хипофизата (снимки)

УМБАЛ Свети Георги
share

В УМБАЛ „Свети Георги“ извършиха уникална ендоскопска операция за премахване на тумор на хипофизата.

Екипът от лекари, спасили пациента, включва УНГ хирурга проф. д-р Карен Джамбазов и неврохирурзите доц. д-р Христо Желязков, д-р Иво Кехайов и д-р Владимир Наков. Пациентът е 50-годишен мъж от пловдивско село.

Достъпът до хипофизната жлеза, която се намира в малка костна ямка на черепната основа, бе осигурен през носната кухина – т.нар. трансфеноидален достъп, затова и водещият операцията е специалист по оториноларингология – УНГ хирургът проф. д-р Карен Джамбазов, изпълнителен директор на УМБАЛ „Свети Георги“. Заедно с него в операцията се включиха д-р Владимир Наков от Клиниката по неврохирургия на „Токуда Болница“, доц. д-р Христо Желязков, началник на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Свети Георги“ и д-р Иво Кехайов, неврохирург от същата клиника.

Снимка УМБАЛ "Свети Георги"

Възстановяването от интервенцията за пациента е в значително кратки срокове – след едно денонощие той вече е на крака.

Все още обичайното лечение при микроаденом на хипофизата включва единствено прием на медикаменти, а класическият трансфеноидален метод е микрохирургичен – под микроскоп. Ендоскопският ендоназален подход в световен мащаб става все по-предпочитан, поради по-добрата непосредствена визуализация на оперативното поле. А операциите се извършват след консултации с неврохирург. След хирургичната намеса пациентите могат да водят нормален живот.

Снимка УМБАЛ "Свети Георги"

Не всички аденоми обаче е възможно да се оперират през носната кухина. Методът се прилага, когато туморът е в т.нар. „турско седло“ – костната ямка. Транскраниалната – отворената, операция се извършва при тежки случаи, когато туморът излиза извън пределите на турското седло. Поради високия риск от усложнения съвременната неврохирургия се опитва да прибягва до този метод, единствено когато е невъзможно туморът да бъде отстранен ендоскопски.

Интегралният център е част от Високотехнологичния център за трансфер на знания и здравни технологии на лечебното заведение и е оборудвано с О-рамо, навигационна система и модерна ендоскопска апаратура. Към настоящия момент пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената болница в България, която разполага с подобна система за високоспециализирана хирургия.

Високотехнологичният център осигурява компютърно навигирана хирургия в реално време. В него се извършват ендоскопски и ендоназални операции на хипофизата; ендоскопски операции на базата на черепа; всички неврохирургични интервенции върху мозъка, изискващи невронаигация и микроневрохирургия; миниинвазивни операции на гръбначния стълб, както и корекции на малформации при деца и възрастни. Всички хирургични интервенции могат да се записват или да се наблюдават в реално време чрез видеовръзка, обясни изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Карен Джамбазов.

„Създаване на високотехнологичен център за трансфер на знания и здравни технологии в район Южен-централен“ е съвместен проект на УМБАЛ „Свети Георги“ (94%) и Медицински университет – Пловдив (6%) по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“. Общата му стойност е 3 329 680,85 лева, като половината от средствата са осигурена от собствени приходи на лечебното заведение.

Водещи новини

Още новини