Животът на мъж бе спасен, след като в мозъка му беше проникнала 13 сантиметрова бамбукова пръчка, две 3-годишни момиченца бяха спасени с присаждане на т. нар. "растящи ребра", спасиха ръката на мъж, която бе отрязана от тялото му, извършена бе първата в България операция на средното ухо с помощта на специализирана навигационна система, уникална операция на бебе в утробата на майка му - това са само част от медицинските постижения в България през 2016 година. Благодарение на тези добри лекари пациентите им живеят втори живот. Какво още се случи през тази година, нека си припомним с помощта на Новини.бг.
През януари беше извършена уникална за страната ни животоспасяваща операция на бебе с диафрагмална херния извършиха специалисти по фетална медицина в болница “Щерев”. Световноизвестният проф. Кипрос Николаидес постави балон в коремчето на все още неродено бебе през трахеята му. Операцията бе проведена в сътрудничество с проф. Атанас Щерев и д-р Петя Чавеева в медицинския комплекс. Операцията се извършва вътреутробно под ултразвуков контрол с поставяне на анестезия на плода. С миниинвазивен 3,3-милиметров фетоскоп, в който предварително има въведен катетър с флексибилен балон, се прониква през устата на бебето и се достига до горната част на трахеята под гласните връзки. Там балонът се раздува и освобождава. Целта на раздутия балон е да задържи коремните органи на развиващото се бебе да не притискат белите му дробчета. Така те могат да продължат своето развитие в следващите седмици от бременността. Ако интервенцията не е била направена, то бебето е нямало шанс да оцелее.
През април бе извършена единствена по рода си за България операция по поставяне на изкуствена бедрена кост на 10-годишно дете с остеосарком в напреднал стадий. Постижението е на ортопедите на Университетска болница „Софиямед“ съвместно с хирург от Словакия. Детето е насочено към Клиниката по ортопедия и травматология на "Софиямед" от Русе, където е било диагностицирано с напреднал стадии на туморна формация в средната част на бедрото. Без намесата на проф. д-р Любен Стоков и екипа му, малката пациентка е била застрашена от ампутиране на крака. В екипа, извършил сложната интервенция, която се извършва за първи път в България участват общо 4 ортопед-травматолози и още над 5 души медицински персонал. Операцията продължава 4 часа, а прогнозите са изключително обнадеждаващи.
В края на август в Клиниката по Уши-нос-гърло на старозагорската Болница "Тракия" от доц. д-р Петър Руев беше извършена първата в България операция на средното ухо при лечение на холестеатом с помощта на специализирана навигационна система. По време на интервенцията възникват усложнения – оказва се, че холестеатомът е значително по-разпространен, отколкото се визуализира на компютърно-томографското изследване. Затова се налага отстраняването му да бъде започнато с ендоскопска техника, но да бъде завършено по конвенционален микроскопски начин. Помощта на ендоскопската система в този случай обаче е била много ценна, защото е позволила заобикалянето на здрави костни структури, които скриват оперативното поле, и които при работа само с оперативен микроскоп се налага да бъдат премахнати.
В началото на септември със сложна 7-часова хибридна операция екип специалисти от областната болница "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново спасиха от ампутация крака на 60-годишен пациент със запушена артерия. Уникалната съдова интервенция бе извършена за пръв път във великотърновската болница и се прилага рядко дори в университетски клиники, казаха лекарите. Вместо да предприемат байпас, което е една доста тежка операция с много рискове от усложнения, лекарите решили да съчетаят инвазивна процедура и съдова интервенция. Ангеолозите преминали през цялото запушване и поставили водач, след което в операционната д-р Георгиев, д-р Андронов и екипът им премахнали средната част на запушването. Накрая били поставени и два стента. Сложната интервенция на болния с генерализирана атеросклероза възстановила кръвоснабдяването на левия крак и спасила пациента от ампутация. След операцията той се чувства добре, вече няма да куца, но ще има известен функционален дефицит, заяви д-р Валентин Кръстев.
През септември хирурзите в УМБАЛ-Пловдив извършиха уникална за страната ни операция. Те спасиха ръката на мъж, постарал при тежка катастрофа. При удара ръката на шофьора е смазана и откъсната от тялото. „Не вярвах в чудеса, но те стават”, казва мъжът, който е с почти нова ръка. Екипът по спасяването на срязаната ръка се води от лекарите Румен Бацелов, Николай Харалампиев и Георги Тиков. В ръката на пострадалия мъж има множество титаниеви импланти. С тях са хванати натрошените му кости. В началото на декември бе извършено чудо в Плевен от екип на университетската клиника по "Неврохирургия" в Плевен, ръководен от началника на клиниката - републикански консултант доц. д-р Йордан Панов, спаси живота на 57-годишен мъж, приет в кома с проникнала в мозъка му 15-сантиметрова бамбукова пръчка. Случаят е уникален в света - няма описан подобен в световната медицинска литература. С компютърна томография било установено, че пръчката е проникнала на дълбочина 15 сантиметра през орбитата на окото - близо до очния нерв, плъзнала се е покрай най-големия кръвоносен съд в мозъка, преминала през слепоочния дял, покрай ствола на мозъка до малкия мозък, където е причинила голям кръвоизлив. Екипът, ръководен от доц. Панов, асистент д-р Илия Вълков, анестезиолог д-р Любомирова, са извършили успешно двучасова операция при която пациентът е спасен. След 14 дни той вече вижда с пострадалото око, движи се, подобрява се добре. Любопитното е, че преди пет години мъжът оцелял след операция от рак на ларинкса, като му казали, че ще преживее повече от шест месеца, а той продължил да живее нормално.
През декември екипът на проф. Георги Тодоров, началник на Втора хирургия в УМБАЛ „Александровска“, извърши първото хирургично лечение на свръхзатлъстяване на 47-годишен мъж от Варна. Този тип хирургия се нарича бариатрична, а също и „метаболитна хирургия“, тъй като методът е свързан със значителна загуба на телесно тегло, като подобрява и в много случаи лекува придружаващите затлъстяването заболявания - захарен диабет тип 2, хипертония, сънна апнея, астма, проблеми с холестерола, гастроезофагеална рефлуксна болест, стеатоза (омазняване) на коремните органи и др. Пациентът в клиниката на проф. Тодоров е опериран лапароскопски и болничният му престой е приключил в рамките на 3 дни. Ефектът от лечението е настъпил скоро след интервенцията и само два месеца след операцията, теглото му е намаляло с 40 кг. Специалистът уточни, че 50%-на редукция на свръхнорменото тегло се получава до две години от прилагане на бариатричния хирургичен метод, но при адекватно поведение от страна на пациентите. Преди и след интервенцията те се наблюдават от мултидисциплинарен екип от специалисти – ендокринолог, кардиолог, пулмолог, диетолог, гастроентеролог и психолог.
Пак през декември две 3-годишни момиченца бяха спасени благодарение на уникални операции в "Пирогов". Съвместната работа на хирурзи и травматолози даде шанс за живот на децата с присаждане на т. нар. "растящи ребра". Едното момиченце е родено с 4 ребра по-малко. Титаниевите импланти, които са им присадени, компенсират уврежданията и ще бъдат коригирани на етапи в зависимост от растежа на децата. Преди операцията гръбнакът на другото дете е бил изкривен на 90 градуса. Скъпите импланти са платени от Фонда за лечение на деца. Сега и двете момиченца са добре.
Преди дни пък лекари от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Св. Анна“ - София, сътвориха истинско коледно чудо – за първи път в България те направиха затваряне на ухо на ляво предсърдие. Това е иновативна, инвазивна процедура, която се налага при пациенти с предсърдно мъждене и висок риск от инсулт. Екипът от медици, направили уникалната процедура включва доц. Васил Велчев, д-р. Низар Рифай, д-р Емил Костов и е бил наблюдаван от проф. Марек Григер от университета в Познан, Полша. И двамата пациенти - мъж на 67 години и жена на 79 са били изписани.
И не на последно място през декември спасяването на живота на куче-водач. Деветгодишното куче-водач Артър беше спасено с уникална сърдечна операция от специалисти от Централна ветеринарна клиника и “Сити Клиник“. Лабрдорът Артър е бил диагностициран с тумор в лявото предсърдие през ноември и шансовете му за оцеляване са били нищожни. Специалистите се решават да направят първата по рода си подобна сърдечна операция не само у нас, но и в световен мащаб. Кучето вече се чувства добре и е при своя стопанин.
Поклон и признание пред делото им.