Циклотронът на Александровска болница вече работи

share

До една седмица циклотронът на Александровска болница, който произвежда специален медикамент за изследвания на онкоболни, трябва да започне работа на пълен капацитет. Това съобщи директорът на болницата пред Нова телевизия.

Tова става девет месеца след прерязването на лентичката и след като Бойко Борисов разпореди циклотронът да заработи. Последва бързо издаване на ограничен лиценз и циклотронът в Александровска започна да произвежда по две, при възможни 10 дози на ден.

„До края на следващата седмица ние ще си подадем отново в Агенцията за ядрено регулиране искане за лицензиране, за да отпаднат тези ограничени условия и да работим на пълни мощности”, обясни директорът на болницата доц. Костадин Ангелов.

Анализите на БАН показват, че цените на изотопа в Европа са в пъти по-ниски от тази, която плаща българският данъкоплатец. До преди няколко месеца медикаментът се е внасял с чартърни полети. Източник е споделил, че всеки полет е струвал над 6 хиляди лева. От няколко години изотопът се произвежда във Варна, а от близо половин година край София работи и голям циклотрон. Цената, обаче не пада.

„Това, което ние можем да направим е да поискаме тази цена да бъде намалена. Направили сме го моментално”, коментира доц. Ангелов.

В писмен отговор от фирмата-доставчик на лекарството отрекоха от тях да е искано намаляване на цената. От болницата във Варна пък обясниха, че не знаят, колко струва произвеждания от тях изотоп, въпреки че министър Москов обяви, че очаква тя да падне от около 1000 на триста лева. От публични документи става ясно, че в Европа има още два циклотрона, еднакви с българските.

Първият комплекс е дарение на университета в Ню Касъл на стойност 625 хиляди лири. Вторият е купен от университета в Хъл за 365 хиляди лири, без данъците. У нас, за същата апаратура, бюджетът плати общо близо 11 милиона лева. Година преди да започне тържественото рязане на лентички за т.нар. „бейби циклотрони”, в БАН стартира проект за голям циклотрон, който да произвежда не един, а много изотопи за диагностика на много повече онкологични заболявания. Апаратурата е купена с дарения, но стои в сандъци. Необходими са 16 милиона лева за строителство и оборудване на сграда.

Водещи новини

Още новини