Диспечерите на тел. 112 ще оценяват спешността на случаите с 550 въпроса

Novini.bg
share

Линейките ще пристигат при нуждаещите се от тях пациенти за времето от 8 минути до 2 часа, в зависимост от спешността на случая. Идеята на здравното министерство е новият стандарт за спешната помощ, който ще бъде наложен от 2016 г. Предстои той да бъде обнародван в Държавен вестник между Коледа и Нова година.

Новите правила предвиждат диспечерите, които приемат спешни повиквания, да работят по таблици от общо над 550 въпроса, за да преценят какво е състоянието на нуждаещия се от бърза помощ. С червен, жълт или зелен код пък ще бъдат отбелязвани случаите, според състоянието им.

От Министерството на здравеопазването не очакват новия стандарт за спешната помощ да породи проблеми.

В същото време болниците остават с милиони левове неразплатена дейност в края на годината. Тази пролет, с постановление на Министерския съвет, на лечебните заведения бяха определени твърди бюджети, в които трябва да се вместят. Болниците трябваше да сформират листи на чакащи, за да не харчат повече от планираното. Оказва се обаче, че някои от големите болници имат надлимитна дейност за милиони.

От Касата съобщават, че за тях надлимитна дейност не съществува по силата на постановление на МС. Това означава, че всичко, което болниците са изработили извън разрешения им бюджет, ще си остане за тяхна сметка.

Университетската болница "Александровска" отчита, че до края на октомври са натрупали малко под 2,5 млн. лева надлимитна дейност, болница "Токуда" са надвишили разрешения им бюджет с близо 3 млн. лева до края на август, от ВМА и "Софиямед" отказват информация, а от Пловдивската университетска болница "Св. Георги" твърдят, че са спазвали стриктно ограниченията, съобщава БНР.

През август от Здравната каса беше изнесена информация за прогнозен дефицит в размер на 296 млн. лева. От тях 150 млн. лева за лечение на българи в други страни от ЕС, а останалите за лекарства и болнично лечение в България.

Водещи новини

Още новини