Москов: Болниците ще се финансират по нов начин, здравната вноска ще трябва да се увеличи

share

Не трябва финансирането на болниците да продължава по този начин. Моделът трябва да бъде променен, защото в противен случай едни болници ощетяват други. Сегашният начин на финансиране на болниците е несправедлив, категоричен е здравният министър Петър Москов, предаде репортер на Новини.бг.

"Към този момент най-тежките заболявания се прехвърлят към няколко основни болници в страната, а другите само лекуват по скъпи пътеки”, каза Москов по време на подписването на меморандума в рамките на Националната конференция "Власт, лекари и пациенти – заедно в реформата“.

Според здравния министър до няколко години трябва да се предложи увеличаване на здравната вноска. Това трябва да стане до две-три години. Според Москов до 5 години трябва да се вземат тежки решения - или да се запази системата по този начин и да се увеличава здравната вноска всяка година, или трябва друг вид данък да бъде увеличен.

Москов се противопостави на твърдения, че въвеждането на задължителната здравна карта е администриране и не е подчинено на нуждите на здравната система. Реалната нужда от болнични легла в страната ни е 26 095, а те в момента са 48 600. Част от тях ще бъдат трансформирани в легла за продължително лечение, обясни Москов. "В ЕС осигуреността с болнични легла е 4.0 на хиляда души население, а в България - с близо 40 на сто повече", посочи той.

По отношение на лекарствената политика Москов каза, че трябва да се постигне на устойчивост в системата, да се намали доплащането от страна на пациентите и да се води добра генерична политика.

Министърът увери, че остава зад идеята си за въвеждане на данък „вредни храни”.

Премиерът Бойко Борисов също подкрепи здравния министър. Той заяви: "Този, който пие ракия, пуши цигара, яде сланина и не желае да има хранителни навици, трябва ли други да му платят лечението. Да пие в определени граници, колкото казва медицината. Това е първопричината да сме на първо място по брой на инфаркти и инсулти. Това е начинът, по който ние живеем”, заяви Борисов.

За здраве са предвидени 3,2 млрд лв., а размерът на здравната вноска се запазва 8%. Касата ще има резерв от 300 млн. лева. Това реши парламентът, който одобри парите за здраве на второ четене.

Догодина в НЗОК се очаква да влязат 3,2 млрд.лв., от които от вноски - 2,1 млрд. от вноски и 14 млн.лв. други приходи и помощи. Трансферите за здравно осигуряване са в размер малко над 1 милиард лева. МЗ ще финансира разходите за лекарства, ваксини и определени здравни дейности с 24 млн.лв. Касата се планира да похарчи 3, 2 млрд. лв., гласуваха депутатите. От тях текущите разходи са 2,9 млрд.лв. за персонал - 32 млн.лв. и за административна издръжка - 11 млн.лв.

 

Водещи новини

Още новини