Спешната помощ ще въведе сортиране на пациентите, според спешността на състоянието им. Те ще бъдат класирани с червен, жълт и зелен код. Червен означава “критично спешен пациент” и изисква реанимационен екип с време за пристигане до 8 минути. Със зелен код е “стабилен спешен пациент”, за който може да дойде и долекарски екип с отложена спешност от 20 минути до 2 часа. По средата е “нестабилен или потенциално нестабилен спешен пациент” с жълт код, при който се дава време за пристигане от 8 до 20 минути. Това предвижда проектът за медицински стандарт по спешна медицина, качен на сайта от здравното министерство за обществено обсъждане.
Сортирането, наречено медицински триаж, ще се прави на три нива, като първото е още от диспечерския екип, който приема сигнала.
Триажът е “процес на разпределение с определяне на медицински приоритет и степента на спешност на достъпа, диагностиката, лечението или транспорта на спешния пациент”, пише в стандарта. Приложението му се основава на “принципа на постигане на клинична справедливост” и осигуряване на навременно лечение според нуждите на спешните пациенти и според наличния ресурс.
Документът съдържа алгоритмите за поведение при всеки тип спешно състояние. Досега у нас нямаше нито стандарт, нито алгоритми и работещите в спешната помощ настояват за бързото им приемане. Има инструкции как се използва дефибрилатор, какво се прави при започнало раждане извън болница, при термична или огнестрелна травма, при задух, отравяне и др. За всяко от тези състояния са написани въпросите, чрез които се определя нивото на спешност при повикването. Освен това са записани и инструкциите, които се дават за околните до пристигането на спешния екип.