Два уникални за България симулационни центъра ще помагат в обучението на студенти от Медицинския университет в Пловдив. Комплексът за транслационни невронауки и Медицинския симулационен и тренировъчен център ще подготвят бъдещите лекари за работа с пациент в критична ситуация, съобщава News7.
В тях ще могат да се откриват дори мозъчни заболявания в по-ранен стадий. Всяко изследване трае между 15 и 20 минути.
В симулационния тренировъчен център към Медицинския университет в Пловдив се намират 12 високотехнологични манекена на хора, които са в реални размери и с жизнени показатели. Върху тях ще се обучават бъдещите медици в спешната помощ. Те ще помогнат за прецизно преодоперативно визуализиране на важни мозъчни участъци и за откриване на заболявания в по-ранен стадии.
Медицинският университет в Пловдив отскоро разполага и с първия в България технологичен център за спешна медицина. В него ще се обучават хора за оказване на първа долекарска помощ при катастрофи и бедствия като наводнения, пожари или земетресения.
В центъра се намира и симулатор за шофиране, който генерира виртуално управление на превозно средство. Той може да отчита рисковете на пътя при всеки шофьор, както и реакцията му в критична ситуация. Отчита и проблемите при хора с нарушения на съня.
В Технологичния център ще се обучават още парамедици, шофьори и полицаи, които да оказват спешна помощ до пристигането на медицинско лице.