Лекари поискаха премахване на Акредитационния съвет като структура към Българския лекарски съюз (БЛС). Това е едно от предложенията на д-р Георги Тодоров от Русе за промени в устава на Българския лекарски съюз.
Миналата седмица от съсловните организации представиха предложения за изменения в документа, предложени от Управителния съвет на БЛС, от столичната и от великотърновската колегия. Предлага се още пренасяне на отговорности на всички колегии и тяхното включване в процеса на продължителното обучение, както и координиране на възможностите на колегиите за този процес и премахване на монопола на хабилитираните лица в него.
Според д-р Тодоров е необходимо увеличаване на представителността на малките лекарски колегии. „Там, където има малко лекари, не означава, че вишегласието е демократично при представителството в Събора. Свързано е с броя на делегатите и кратността в предложението“, обяснява той.
Д-р Милен Чолаков пък предлага извънреден лекарски събор да може да се свиква и по искане на 2/3 от делегатите. „Делегатите са тези, които са овластени да взимат решения, а не само и единствено РЛК. Уставът позволява 2/3 от РЛК да имат правото да свикат извънреден събор, а тия, които пряко взимат решения по устава на БЛС – делегатите, нямат това право“, отбелязва той.
Друго от предложенията на д-р Чолаков е ако член на УС на БЛС подаде оставка, освобождаването му от Събора да става след задължително изслушване и дебатиране на мотивите за оставката. С всички предложения можете да се запознаете на страницата на съсловната организация.