Няма да има ограничения за възрастта на донора

share

Близките на изпаднали в мозъчна смърт българи ще могат да даряват за присаждане черният им дроб и бъбреците без значение на каква възраст е починалият. Трансплантацията на сърцето ще може да се извърши, ако издъхналият пациент е до 55 г., но и в този случай може да се направи изключение, ако органът е жизнен. Тоест, ако изпадналият в мозъчна смърт е на 56 или 57 г. пак ще бъде спасен някой гаснещ българин, пише "Труд".

Това решиха на свое заседание координаторите по донорство от цялата страна, съобщи д-р Марияна Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации.

Проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в столичната университетска Александровска болница, предложи новите критерии, които се синхронизират с нормативната база в ЕС, да се запишат в специално ръководство за извършване на животоспасяващите операции.

Според специалистите, ако бъбрекът или черният дроб на донора са съхранени, дори той да е на 70-72 г., пак могат да се трансплантират.

Падат ограничения и за пациенти, които се нуждаят от трансплантация, но са заразени с хепатит В, С или ХИВ-вируса, още повече че вече има лечение срещу хепатит С. "Това означава, че ако донорът е с хепатит В или С и реципиентът също, дареният бъбрек или черен дроб ще могат да бъдат присадени", обясни проф. Паскалев. В момента според законовите и нормативните уредби ХИВ-вирусът е противопоказание за трансплантация. "Но с координаторите по донорство обсъдихме, че не трябва да е така, а ако има серопозитивни донор и реципиент, присаждането да се извърши. Както и при ХИВ-непозитивен донор и позитивен реципиент", посочи проф. Паскалев.

Агенцията по трансплантации ще се бори у нас да се извършват комбинирани трансплантации като сърце-бял дроб и за бъбречни на деца от трупен донор. Доскоро по българо-френски проект се правеха присаждания от жив донор.

 

Водещи новини

Още новини