Нападенията над лекарските екипи лишават пациентите от правото да получат навременна и качествена спешна помощ. Когато лекарката беше нападната в с. Врачеш, тя отиваше при бременна жена на 19 години. След нападението тази жена остава без помощ. Кой е виновен за това, че тя остава без медицинска помощ? Това коментира зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков пред БНТ във връзка с поредното нападение над медик.
На следващо място можем да кажем, че всяко едно нападение над лекарски екипи на спешна помощ на практика ги лишава от правото им да упражняват свободно и спокойно своята професия.“
„Сега на някои хора им е виновен министър Москов. Извинявайте, това е проблем от години. В момента, в който беше изречен този проблем, тогава изведнъж стана виновен този, който го изрече. Това е недопустимо.“
Д-р Шарков смята, че въпреки промените в НК, през последните две години има само три условни присъди за нападения над лекари.
„Всички структури на българската държава и на българските общини и неправителствените организации, които могат да помогнат за решаването на този проблем, са добре дошли. Иначе обвиненията към министъра е нещо, което всеки може да направи, но това не решава проблема“, коментира още зам.-здравният министър.
На обвиненията, че проблемът всява етническо напрежение, той отговори така: „Заповедта, която съм подписал до директорите на ЦСМП, гласи да се търси съдействие от страна на органите на МВР в три случая: първо, когато има заявена агресия още по време на повикването – по телефона. Второ, в случаите, когато повикването е от адрес, на който вече е упражнявано насилие, както в случая в Исперих, където не става въпрос за ром, а за рецидивист, който три пъти напада екипите на спешна помощ, и трето, в случаи, в които повикването е от населени места или квартали, в които е имало многократни насилия върху български лекари.“