Ловят нашенци с нелегални трансплантации

share

Нашенци с нелегални трансплантации в Пакистан, Индия или в други страни ще бъдат засечени чрез въвеждането на електронен регистър за проследяване на състоянието на всички хора с присадени органи. Това съобщи директорката на Националната агенция по трансплантациите д-р Мариана Симеонова.

Към момента не се знае точно колко е броят на такива хора у нас. Истината за нелегална трансплантация обикновено лъсва, когато се наложи хирурзи у нас да изваждат спешно органите, за които те са платили в Азия, тъй като те са получили сепсис или организмът не ги приема поради несъвместимост, разказаха хирурзи, пише "Монитор".

В България органи не се продават, дарителството между нероднини не е разрешено именно за да няма спекула, обясни д-р Симеонова. В някои страни обаче, най-вече в Азия, се осъществяват такива трансплантации, но никой от потърпевшите още не е сезирал органите у нас, допълни тя.

Директорката на агенцията поясни, че към момента в България са направени само три изключения за ползване на жив донор от нероднина, като става въпрос за хора, които живеят на семейни начала. Техният казус е разрешен от етичната комисия по трансплантациите. Тя обясни, че електронният регистър за проследяване на хората с присадени органи, за който вече се събира информация от болниците, ще позволи да се знае във всеки един момент как протича тяхното лечение и доколко ефективно е то. Към момента няма единна система от данни за тези хора.

Обществен съвет по донорството към Министерството на здравеопазването бе създаден вчера. Председател му е водещият кардиохирург проф. Генчо Начев.

В него освен общественици са включени още Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и Айдън Юмеров от Главното мюфтийство.

Водещи новини

Още новини