Болници изнудват с бележки за дарена кръв роднини на пациенти преди операция. Подобно изискване не фигурира в нито един нормативен документ и е незаконно, установи репортерска проверка на в. Монитор.
Практиката е въведена от 1988 г., когато за пръв път започва да се усеща кризата за кръв. Тя стана „задължителна”, след като в началото на 90-е на болниците бяха наложени лимити за потребление, над които те трябва да плащат символична сума на центровете за кръв, плазма и кръвни продукти, поясниха хематолози. Данните показват, че независимо от хилядите операции, изискващи кръвопреливане, нито една болница в страната от години не е надвишила лимита и не е платила нито лев на центровете. Увеличаване на кръводарителите има в страната, отчитат хематологичните центрове. Особено по време на кампаниите в университетите, буквално има бум на желаещи да дарят, за да спасят нечий живот. Това съобщи д-р Васил Сливов от Националния център по трансфузионна хематология вчера.
Само за една година броят им в София е скочил с 1500-2000 човека, предимно студенти. По думите на д-р Сливов, броят на кръводарителите нараства с 1% на всеки дванадесет месеца. 250 човека са дали кръв само за два дни в столицата по време на акция, организирана в търговски център на 11 и 12 януари. Данните за общия брой кръводарители през миналата година все още постъпват за обработване от регионалните центрове в националния, но първите впечатления на хематолозите са, че те са се увеличи значително. Системата дава възможност да се проследява в реално време кой дарява кръв, колко пъти, за какъв период от време, има ли заболявания, същевременно кой пациент получава кръв по време на операция, в кой кръвен център каква налична кръв и кръвни продукти има, обясни д-р Сливов, който е координатор на проекта за новата технология.
Специалистът обясни, че оптималният срок между две кръводарявания е два месеца, но не са малко случаите, в които желаещи даряват кръв през по-кратки периоди в различни кръвни центрове. Те са предимно от хората, които продават бележките за взета кръв на нуждаещи се. В регистъра на системата ще се вписват и всички заболявания, “уловени” при преработката и тестването на кръвта. По този начин системата ще сигнализира, че съответният кръводарител не може да дарява. Сега лица с ХИВ, хепатит и венерически заболявания стават незаконни кръводарители срещу заплащане. Тя на практика обаче се изхвърля, след като бъде тествана. Заразените обаче отново търгуват материала си в други центрове и взимат пари за бележки от близките на болни, разказаха лекари хематолози.