Треската денга ще стане основна заплаха в южните части на САЩ, Южна Европа и нови части на Африка през това десетилетие, защото по-високите температури създават условия за комарите, разпространяващи заразата, каза главният учен от Световната здравна организация (СЗО) Джереми Фарар, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.
Заразата отдавна е бич за голяма част от Азия и Латинска Америка и причинява около 20 000 смъртни случая годишно. Заболеваемостта в световен мащаб вече се е увеличила осем пъти от 2000 г., което до голяма степен се дължи на изменението на климата, както и на увеличеното движение на хора и урбанизацията. Много от случаите остават нерегистрирани, но през 2022 г. са докладвани 4,2 млн. в света. През тази година се очакват почти рекордни нива на предаване на инфекцията.
Бангладеш сега преживява най-тежката зараза в историята, с повече от 1000 смъртни случая.
"Трябва да говорим много по-активно за денгата", казва пред Ройтерс Джереми Фарар, специалист по инфекциозни болести, който се присъединява към Световната здравна организация през май тази година. "Трябва наистина да подготвим държавите за това как ще се справят с допълнителния натиск, който ще се появи... в бъдеще в много, много големи градове."
Според Фарар болестта вероятно ще се увеличи рязко и ще се превърне в ендемична в някои части на САЩ, Европа и Африка - всички, където вече е имало ограничени местни огнища, заради глобалното затопляне, което прави райони гостоприемни за разпространяващите я комари. Това ще доведе до остър натиск върху болничните системи в много страни, предупреждава той.
"Клиничните грижи са наистина интензивни, те изискват високо съотношение между медицински сестри и пациенти", казва специалистът.
Повечето хора, които се разболяват от денга, нямат симптоми, което означава, че броят на случаите е много по-висок от съобщения. Тези, които имат, могат да изпитат треска, мускулни спазми и болки в ставите, които са много силни. В тежки случаи - по-малко от 1 %, тя може да бъде фатална. Няма специфично лечение за денга, въпреки че съществува ваксина.
Денга се разпространява от заразени комари Aedes aegypti, които се държат различно от тези, които пренасят малария. Например, те жилят хора в затворени помещения и хапят през целия ден, а не през нощта.