СЗО стартира преговори по глобален договор за борба с пандемиите

pixabay
share

От понеделник 194-те държави - членки на Световната здравна организация, изработват договор за пандемията, чиято цел е да гарантира, че погрешната реакция, която превърна Covid-19 в глобална криза, няма да може да се повтори.

В последния ден от преговорите те "се съгласиха да разработят първия проект на правно обвързващо споразумение, предназначено да предпази света от бъдещи пандемии", се казва в изявление на СЗО от сряда. "Този "нулев проект" на споразумението за пандемиите, вкоренен в Конституцията на СЗО, ще бъде обсъден на 27 февруари 2023 г.“, се казва в него.

Съобщението идва няколко дни преди третата годишнина от появата на COVID-19 в Китай, преди да се разпространи по света, предизвиквайки най-тежката пандемия от век насам. Вирусът причини смъртта на 6,6 милиона души, струва на държавите трилиони долари и оголи неравнопоставеността в достъпа до здравеопазване и лекарства по света.

„Въздействието на пандемията върху човешкия живот, икономиките и обществата като цяло никога не трябва да бъде забравяно", заяви Прешъс Мацосо от Южна Африка, член на преговорния орган на СЗО, който ще работи по проекта. "Най-добрият шанс, който имаме днес, като световна общност, да предотвратим повторение на миналото, е да се обединим и да разработим глобално споразумение, което да предпази обществата от бъдещи пандемични заплахи."

Увеличават се случаите на ХИВ в Европа

Този концептуален "нулев проект" ще трябва да засили готовността на държавите, като същевременно вземе предвид въпросите за справедливостта, добави тя.
Предизвикателството в крайна сметка ще бъде намирането на баланс между смел подход и възможности за действие и решение, с което всички страни могат да се съгласят.

Памела Хамамото, водещият преговарящ от страна на САЩ, заяви по-рано през седмицата, че "има много неща, които трябва да се променят", преди САЩ да подпишат проекта. Тя заяви, че Вашингтон иска да види прозрачност в споразумението - например обещание за бърз и всеобхватен обмен на данни между страните.

Процесът за постигане на споразумение стартира в края на 2021 г., като плановете са до пролетта на 2024 г. да бъде приет правно обвързващ текст.

Водещи новини

Още новини