Д-р Аспарух Илиев коментира възможността за смесване на векторна ваксина с РНК

Getty Images/Guliver (архив)
share

Практика на смесване на ваксини няма - препоръчва се в няколко европейски държави, например във Франция и Германия. Това заяви пред БНТ завеждащият Лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев.

"Позитивното е, че ако подобно смесване между векторни и РНК препарати работи, то ще имаме по-голям успех и завършване на пълен цикъл на имунизация", каза още той. 

Сходни нива на антитела при възрастните от първа доза на "АстраЗенека" и "Пфайзер"

"От гледна точна на страничните ефекти, може да има неблагоприятни реакции. Няма категорични данни за ефективността на подобна комбинация. По-висока степен на имунна реакция е възможно при смесването на ваксини, но всичко е във сферата на спекулацията", допълни д-р Илиев.

"Тромбозите при "АстраЗенека" са толкова редки, че може да се сравнят с печалба от лотария. Втората доза на "АстраЗенека" удължава и стабилизира имунния отговор", разкри той. 

"Янсен" (препаратът на "Джонсън и Джонсън") е една много добра ваксина. Все още няма информация дали еднодозовите ваксини могат да достигнат достатъчната продължителност на ефективността", коментира експертът. 

"Смъртността не е единственият проблем след ковид, а и пост-ковид заболяванията", завърши д-р Аспарух Илиев.

Водещи новини

Още новини