Проф. Чорбанов отговори кои са по-добрите ваксини срещу COVID-19

Булфото (архив)
share

Научни екипи, в много специални центрове опитаха да намерят доказателство, че вирусът може би е манипулиран или нещо такова се е случило с него, но факт е, че никой не намери. Това каза пред радио „Фокус“ проф. Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология към БАН.

„Не смятам, че лесно ще се достигне до крайно заключение откъде и как е започнала инфекцията, по няколко причини. В едни такива огромни страни, каквато е Китай, която е с много голямо население, с изключително различни социални групи, изхранването е една първостепенна задача на тези държави, много често в това изхранване участват източници на храна, които в Европа просто няма как да бъдат допуснати. И по тази причина ние трябва да очакваме постоянно да има такива опити за преминаване на видови бариери между животни и хора“, каза още той. 

Коронавирусът - пренесен от животно или създаден в лаборатория?

Китай е една специфична страна, в която и правилата са различни и трябва да свикваме, че каквито и демократични или пък парадемократични правила да налагаме в Европа, огромната част от света ще продължи да бъде различен от тези наши правила и единственото, което може да правим, е да не се съгласяваме под някаква форма, допълни имунологът. 

СЗО иска да изучи пещерите с прилепи в Китай

Трябва да се знае, че когато вирусът бива манипулиран, когато се прави нещо с него, винаги остават следи и няма как – с малко да се обявя против конспиративните теории – няма как това просто да се случи незабелязано. Така че от този аспект, по-скоро това, което казаха за вируса, се базира на изследванията в западните лаборатории, а не толкова на откритията, които се направиха в момента. Те бяха много критикувани екипите на СЗО какво точно са правили в Китай, че са прекарали много малко време на терен, на пазара, основно са работили в хотела, където са им били предоставени много документи“, посочи проф. Чорбанов.

Ваксината на "АстраЗенека" е по-различна, като принцип и механизъм на действие в сравнение с предишните две, но ефектът не е по-различен, разкри имунологът.

При тестовете на ваксината на АстраЗенека не бяха включени големи групи от по-възрастното население. Именно заради това има опасения, допълни той.

Ваксините на "АстраЗенека" и "Спутник V" са на абсолютно един и същ принцип на действие - ДНК ваксини. Той обясни, че при този тип ваксини ДНК молекулата е в пъти по-стабилна от тази на РНК, а това прави съхранението на ваксината много по-лесно, което е логистично предимство за по-малки държави и населени места.

"А цената – разбира се, че цената е определяща. Тя е шокиращо по-ниска от другите две“, посочи проф. Чорбанов. Според него, това е причината България да се спре на решението да закупи по-големи количества от тази ваксина.

Водещи новини

Още новини