Учените отдавна чакаха да се появи научна публикация за руската COVID-ваксина, защото досега имаше само телевизионни изявления. Това заяви в сутрешния блок на БТВ доц. Андрей Чорбанов от Института по микробиология на БАН.
Според него – първоначалните тестове показват признаци на имунен отговор, предаде БТВ.
В доклада се казва, че всички пациенти са развили антитела срещу вируса и не са показали сериозни странични ефекти. През август Русия стана първата страна, която даде лиценз за производство на препарат на местно ниво. Според експерти, изпитанията са прекалено ограничени, за да гарантират ефективност и безопасност на медикамента.
„Въпреки че малко се компрометира – „Лансет“ е изключително реномирано списание. Те публикуват, че първият етап на ваксината е добър. Първият етап е да се докаже, че ваксината предизвиква имунен отговор. Това обаче, не означава, че ваксината работи“, коментира експертът.
Доц. Чорбанов допусна, че с напредването на клиничните тестове може да се появят и странични реакции. Той добави, че все още не е ясно дали препаратът предпазва от новия коронавирус, въпреки че предизвиква имунен отговор.
По думите му, ако някоя ваксина се въведе в експлоатация до 18 месеца – решението ще е политическо, а не научно.
Доц. Чорбанов посочи, че домовете за възрастни хора в Европа са сериозно засегнати от пандемията.
Според експертът ситуацията в България е спокойна, броят на болните е изключително нисък, а хората не трябва да се притесняват от ръста на заразените. Той уточни, че това се дължи на факта, че през летните месеци хората контактуват по-интензивно.