Близо 50% от страдащите от диабет не изследват зрението си

Pixabay
share

Близо 50 на сто от страдащите от диабет не изследват зрението си или са диагностицирани с очно заболяване късно. Около тази теза се обединиха лекари по време на здравен форум, посветен на заболяванията на ретината.

Ретината трябва да е здрава, за да се осъществи зрителното възприятие, но тя е особено податлива на вредни въздействия и генетични заболявания, каза проф. Ива Петкова, член на експертен съвет към Министерството на здравеопазването.

Макулата е отговорна за финото централно зрение за разпознаване на лица, четене и др., а увреждането й води до рязко влошаване на качеството на живот, допълни тя. Диабетният макулен едем застрашава зрението и може да доведе до загубата му. Близо 11 на сто от диабетиците са засегнати от болестта. Рисковите фактори за този едем са продължителността и видът на диабета, хипертония, дислипидемия и др.

Болните от диабет в България са 442 хиляди души

Влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта, е основна причина за слепота при хора над 50-годишна възраст, като рисковите фактори са напредването на възрастта и тютюнопушенето, каза доц. Марин Атанасов, председател на Българското дружество по офталмология.

Децата между 3 и 5-годишна възраст задължително трябва да бъдат прегледани от офталмолог, от години се борим за това, за да може рано да се открие, ако има "мързеливо око", каза още проф. Петкова.

Онлайн платформата за социално значими заболявания "Портал на пациента" организира информационна кампания "Зрението е всичко. Прегледай се!", посветена на влажна възрастово-обусловена дегенерация на макулата и диабетен макулен едем.

Водещи новини

Още новини