Бум на кърлежите в столичните паркове и градини. Всеки ден десетки майки се оплакват от това как децата им са нахапани.
Затова Novini.bg попита отново главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев какво трябва да правим, за да се предпазим от кърлежи и как да действаме, ако бъдем ухапани.
Тази година е пикова по отношение на кърлежите заради климатичните условия, призна той и поясни: "При по-влажна пролет, когато избуява растителността, се създават перфектните условия за развитието им. Никой не може да каже колко точно са ухапаните от кърлежи, но ежедневно има десетки, дори стотици пострадали. Добрата новина обаче е, че не е чак толкова висок броят на заразените с лаймска болест и марсилка треска, тъй като не всички кърлежи са носители на тези зарази. В различните райони на страната процентът на заразените е около 1%, 2% до 5%-10% най – много".
Д-р Кунчев припомни какво точно трябва да правим, когато си махаме сами кърлеж. "Ако все пак решим да си махнем сами кърлежа, не трябва да правим въртеливи движение – наляво-надясно. Единственото, което трябва да се направи е със защитена ръка – с ръкавица или с найлон, леко да го разклатим, за да може да го разхлабим, тъй като има контрички на хоботчето му, които се забиват в кожата. Той не трябва в никакъв случай да се разкъсва, нито да се размачква, да се гаси с цигари или да се сваля с ножче“, каза експертът и напомни, че колкото по-бързо се извади, толкова по-малко е вероятността от заразяване.
Трябва ли при определени начини да обличаме едно дете, когато играе сред природата и какви са симптомите при ухапване със заразен кърлеж, може да чуете ТУК в интервюто на Novini.bg с главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.