Триста милиона души по света страдат от хепатит В

Pixabay
share

Хепатит В е световен бич, който засяга около 300 милиона души, от които 95 на сто не са лекувани или се полагат неподходящи грижи за тях, установи изследване, цитирано от Франс прес.

Това вирусно заболяване, водещо до възпаление на черния дроб, ако не бъде лекувано, може да доведе до летални усложнения, като цироза или рак. Всяка година от този вид хепатит умират около 600 хиляди души по света. 

Според проучването, публикувано в сп. "Лансет", най-тревожно е положението при бременните жени. Те могат да предадат вируса на новороденото. Едва 1 процент от бъдещите майки в света получават нужното лечение. Една от причините за това състояние на нещата е липсата на диагностика. Съответният тест съществува от 1970 година, но 90 процента от заболяванията остават недиагностицирани.

Вирусът е силно заразен и лесно се предава чрез кръвта и други телесни течности. Много чести негови жертви стават децата. Болестта е нелечима, но антивирусни препарати позволяват да се води борба срещу симптомите на хепатит B. Съществува и ваксина от началото на 80-те години на миналия век, препоръчана от Световната здравна организация, която трябва да се бие на новородените в първите 24 часа. Но само половината от пеленачетата я получават в толкова кратък срок.

"Най-честото предаване на вируса от майката към детето става в първите няколко дни след раждането, поради тази причина инжекцията в първите 24 часа е много важна", отбелязва авторът на изследването Хоуми Разави от Научноизследователския център по вирусология в град Луисвил в щата Колорадо.

Най-голям брой инфектирани деца /80 процента/ на възраст над 5 години се наблюдават в 16 държави. И само една страна - Китай, осигурява ваксинна защита на 90 процента от новородените.

Водещи новини

Още новини