Душът рано сутрин освежава и подобрява работоспособността, а вечерният е полезен за съня. Американски дерматолози препоръчват да се къпем в края на деня, за да отмием потта, мазнините и алергените, съобщи в. "Дейли мейл".
Освен по-добър сън, вечерният душ осигурява по-здрава кожа.
Ако човек работи и е навън по цял ден, вечерта кожата е покрита с всякакви алергени, които могат да я раздразнят. Затова е по-добре те да бъдат почистени за през нощта. Тогава кожата се регенерира, мъртвите клетки падат и се изграждат нови.
Независимо от това дали душът се взима вечер или сутрин, лицето трябва да бъде измито, за да не остават мазнини по възглавницата, което предизвиква акне, препоръчва д-р Самър Джейбър.
Душът регулира телесната температура и така подобрява съня. Научно е доказано, че един душ 90 минути преди лягане първо затопля, а след това охлажда тялото. Къпането вечер облекчава и стреса, защото намалява нивата на кортизола - стероиден хормон, който помага на тялото да реагира на натоварване, регулира кръвната захар и преборва инфекциите.
"Тялото естествено се охлажда с настъпване на времето за лягане. Душът изкуствено покачва температурата и позволява по-бързо охлаждане, което ускорява настъпването на съня", каза д-р Джанет Кенеди.
Вечерният душ също намалява напрежението в мускулите.
Къпането два пъти дневно не е толкова лоша идея, ако е за по-кратко от 10 минути и водата е хладка.
За мъжете, които се бръснат, сутрешният душ не е лоша идея, защото топлината отваря порите и така се предотвратява врастването на космите. Същото важи и за жените, които се бръснат.
Дерматолозите са единодушни, че за кожата е по-полезна хладката вода. Горещата намалява влагата в епидермиса и отнася много от естествените лубриканти.
Дерматолози препоръчват да се къпем вечер, а не сутрин
- 08.02.2018 | 10:05
- 2189