Морбили стресна Балканите: Има ли опасност от епидемия у нас? (видео)

Getty Images (Архив)
share

Последните две години в рамките на Европейския съюз се наблюдава една завишена заболеваемост от дребна шарка.Най-важното срещу морбили е чистият въздух, както и проветряването.

Това коментира пред Novini.bg директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарждиев.

По думите му у нас трябва да се спазват няколко неща. Едно от тях е всички деца да се ваксинират на 12 години и на 12 месеца.

„Това е детска шарка, една ваксинопредотвратима болест, която последните две години зачести в някои европейски държави. Най-много е засегната нашата северна съседка Румъния“, посочи проф. Кантарджиев.

Според експерта това, което притеснява бългаските здравни власти, е че се появиха много случаи преди два-три месеца в съседна Събрия и в Северна Гърция.

Именно затова трябва да се обърне внимание на обществото за засилване мерките срещу морбили.

По думите на професор Кантарджиев заболяването се появява в Европа поради наличието на много деца, които не са ваксинирани.

„Това е много важно особено за тези, които са навършили 12-месечна възраст. Това е първата предпоставка да не се допусне разпространение на заболяването“, посочи проф. Кантарджиев.

Второто важно нещо е, когато човек се върне от чужбина, първите няколко дни да се среща с всички бебета в рода си.

„Децата до една година да бъдат пазени от контакти, а всички деца, които са навършили една година, трябва да бъдат ваксинирани. Ако се спазят тези неща, няма да допуснем разпространение на заборяването в нашата страна“, уточни експертът.

Той припомни, че сме единствената държава член на ЕС, която това лято успя да се пребори с врзив от 165 регистрирани случая на морбили.

Вижте тук целия разговор с директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарждиев:

Водещи новини

Още новини