Онколог: В България няма стандарт за модерно лечение на рака на белия дроб

Gettyimages
share

В България все още няма стандарти за модерно лечение на рака на белия дроб, каза във Варна доц. Димитър Калев, председател на организационния комитет на осмата Национална онкологична конференция МОРЕ 2017, която започва утре.

Той уточни, че в света на преден план излиза персонализираната медицина, която е приложима при част от пациентите с рак на белия дроб. Калев заяви, че целта е да се правят индивидуални генетични изследвания, които позволяват туморите при всеки болен да се третират по различен начин на молекулярно и генетично ниво, а не да се прилага еднаква химиотерапия.

"Има предикативни биомаркери, но здравната каса не поема този тип изследвания", посочи Калев, цитиран от БТА. Той уточни, че освен това не са разработени единни стандарти за лабораторните изследвания, нито са приети ясни правила за работа на лекарите, дори пациентът да си плати генетичните изследвания.

"Персонализираната медицина изисква още с болния да работи екип от 7-8 различни специалисти, което също не е практика у нас", допълни Калев.

"Заради тези пропуски в системата, както и остарялата апаратура за диагностициране на болестта, българите предпочитат да се лекуват в чужбина, въпреки че нашите онколози са много добри", допълни д-р Иван Вецев, експерт "Достъп до лечение" на Националната пациентска организация. По думите му персонализирания подход всъщност би довел до намаляване на разходите за лечение. Вецев уточни, че организацията вече няколко години работи поне някои от предикативните биомаркери да бъдат платени от касата, както и да се определят лабораториите, които ще имат право да правят такива изследвания.

Водещи новини

Още новини