Градската среда в София продължава да е недостъпна за незрящи

Getty Images/Guliver
share

На 13 ноември светът отбелязва Международен ден на слепите хора, като се оказва, че градската среда в София продължава да е недостъпна за незрящи.

Категоричното си мнение за опасни телефонни кабини, стълбове, стълби, подвижни плочки по тротоарите, недомислени светофарни уредби с объркваща сигнализация и др., изразиха в националния пресклуб на БТА представители на Съюза на слепите.

Председателят на федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания" Иван Янев каза, че нормативната уредба за достъпна среда е много добра, но никой не я спазва и никой не следи за спазването й. По думите му сега предстои Столична община да разработи план за действие към Стратегията за достъпна градска среда в София.


Близо 15 хиляди са членовете на Съюза на слепите, като едва 5-6 на сто от тях работят, каза още Янев. Към Съюза има 30 спортни клуба, а има картотекирано само 1 спортуващо дете, допълни той и посочи, че липсата на двигателна активност и двигателни умения пречат за по-нататъшното самостоятелно справяне на незрящия с ежедневни дейности. Янев добави, че няма данни за точния брой на децата с пълна или частична загуба на зрението.


Не е истина, че има 1 милион инвалиди, получаващи пенсия, каза още Янев и посочи, че данните на интернет страницата на НОИ показвали, че те са не повече от 500 хиляди.

Унизителни, по думите на Янев, са средствата, получавани като добавка за интеграция - не повече от 10 лв., с които може да се компенсират дефиците на хората в неравностойно положение.

Водещи новини

Още новини