Проф. Кантарджиев: Вирусните инфекции през лятото засягат нервната система и са много опасни

share

Вирусните инфекции през лятото, които се причиняват от голямата група на ентеровирусите, са свързани главно със засягане на нервната система. Това каза пред „Фокус“ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

Той коментира епидемиологичната обстановка в страната и случаите на заразените хора с морбили.

„Те са много редки, но много опасни, защото при тях има отпадна симптоматика, парализа на крайници или възпаление на мозъка. Инфекциите, характерни за летния сезон, свързани с хранителни отравяния, са бактериални инфекции. Вирусите в летния сезон не причиняват или причиняват много рядко взривове, свързани със стомашни разстройства. Инфекциите, свързани със стомашни разстройства, характерни за летния сезон, са главно бактериални. В нашата страна с цел да се опростят нещата, някои колеги, включително от БАН, говориха за някакъв летен грип, свързан с дрисъци. Такова нещо няма и е ненаучно“, обясни проф. Кантарджиев.

По думите му те се причиняват от салмонели, дизентерия, недобре термично обработени месни храни. Той посочи, че 90% от случаите, свързани с диария, са бактериални. „Променливото време не води до такива вируси. Вирусните инфекции, свързани с ентеровирусите, които имат неврологична симптоматика, обикновено са през най-топлите месеци от годината“, допълни проф. Кантарджиев. В тази връзка той препоръча хигиена на ръцете, а хранителните продукти от животински произход - млякото, яйцата и месото, винаги да са в хладилник.

„Когато хората са сред природата, да се оглеждат за кърлежи. При свалянето на кърлеж, ако той е от места, където има висок процент на носителство на бактериални инфекции като марсилска треска, лаймска болест, ерлихиоза и анаплазмоза, това са градинките и междублоковите пространства на големите градове, трябва да се вземат еднократно антибиотици. Ако кърлежът е свален преди три дни, антибиотикът трябва да се взима няколко дни“, поясни проф. Кантарджиев.

Според него, ако заболяването се прояви след месеци, то тогава трябва да се взимат многократни дози и курсове с антибиотик.

Водещи новини

Още новини