Едва 30 на сто от децата в България са без кариеси, сочат последните данни на Световната дентална федерация, съобщени в Ловеч по време на кръгла маса, част от кампанията за популяризиране на устната профилактика и здравето на детските зъби по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца до 18-годишна възраст.
Като част от програмата у нас за шеста поредна година се реализира поставянето на силанти /запечатването на фисури и ямки/ на първите постоянни молари на децата от 5- до 9-годишна възраст.
Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов каза, че същинското силанизиране е основната мярка да се предотвратят развитието на зъбния кариес и неговите усложнения. Заздравяването на емайла започва още преди поникването на зъба, но завършва до две-две и половина години след пробива на зъба. "Силантът, който се поставя, не е постоянен. Той се изтрива с течение на времето. Никой не може да накара насила едно дете да седне на стола. Това става със съгласието на родителите, които го декларират писмено", добави Миланов и обясни, че силанизирането е напълно безплатно и ще продължи до 21 ноември. В кампанията са се включили 500 дентални специалисти в 220 български общини.
Д-р Миланов каза още, че България, която винаги е обект на критики и винаги е на последните места в класациите, е единствената страна в Европа, която реализира подобна програма.
Д-р Николай Шарков - координатор на програмата и преподавател по дентална медицина, подчерта, че оралната профилактика при децата е изключително важна, защото заболяванията в устната кухина предизвикват много сериозни заболявания на други органи и системи от човешкото тяло и обратно.
На кръглата маса, на която присъстваха областният управител на Ловеч Ирина Митева, заместник-кметът на община Ловеч Венцислав Христов, началници на образователни и здравни институции, дентални специалисти и учители, бе съобщено, че по време на кампанията за силанизирането пред деца и родители ще бъдат изнесени беседи за оралната профилактика, пише БТА.