Как трябва да падаме на леда, за да не си счупим нещо (видео)

Булфото
share

Травматологът от ВМА доц. д-р Владимир Русимов разказа в студиото на сутрешния блок на Нова телевизия как трябва да се опазим при -20 градуса и как да падаме на леда, за да не си счупим нещо.

Два вида измръзване може да получи човек в големите студове – общо и локално, обясни той. Общото измръзване е свързано с намаляване на телесната температура в следствие условията на околната среда, т.н. общо охлаждане на тялото. То преминава през няколко степени, свързано е с няколко стресови реакции в тялото. При такива студове в тялото протичат няколко реакции, които водят най-вече до централизиране на кръвообращението. Кръвта отива повече във вътрешните органи, за да затопли мозъка, сърцето, дробовете. Това обаче се отразява върху функцията на крайниците – те стават по-сковани, намалява се подвижността им, появяват се фактори за местни измръзвания на ръцете и краката.
Специалистите съветват, ако няма нужда, хората да не излизат от вкъщи при много ниски температури.
Хората, които пък имат работа навън, трябва да се подготвят, защото се появяват рискове за сърцето. Дори изчистването на снега пред блока е опасно за тези, които имат високо кръвно налягане или болести на сърцето.

Доц. д-р Русинов обясни, че дрехите, които трябва да носим при ниски температури, трябва да бъдат такива, които да запазват нормалната температура на тялото. Той напомни и една приказка сред лекарите - топли крака, сух нос. Травматологът заяви, че най - важното нещо е да бъдем при минусовите температури през зимата с топли високи обувки, тип кубинки, а не с токчета.

На въпрос как да паднем, за да не си счупим нещо, травматологът отговори, че трябва да се стремим като падаме това да става на по-широка площ. Примерно да не се подпираме на ръка, а да се претъркулим, обясни той и напомни, че от значение е и височината, с която падаме.

 

Водещи новини

Още новини