Бум на магарешка кашлица ни чака през лятото. В момента е пролет и има повишена заболеваемост, а пикът на болестта е през лятото, обясни проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания, предаде „Стандарт“.
Магарешката кашлица или коклюшът е характерен с продължителна дразнеща кашлица. Тя е особено опасна за бебетата, като при тях може да доведе дори до смърт. Ако едно дете има кашлица повече от 10 дена, която пречи на дишането му и води до кръвотечение от носа, трябва да се изследва за коклюш, казва проф. Кантарджиев. Пробите се носят в Националната референтна лаборатория. За да се избегне болестта, трябва да се слагат задължителните ваксини на децата. Ако семейство чака бебе пък, е добре всички вкъщи да се ваксинират отново, съветва проф. Кантарджиев. Това е особено наложително за по-възрастните родилки - над 30 години. Причината е, че при тях вече няма антитела от задължителната им имунизация като деца и няма как да ги предадат на бебето до поставянето на неговите имунизации.
Дифтеритът е другата голяма опасност, за която трябва да внимаваме, предупреждава проф. Кантарджиев. Причината е, че ваксината за коклюш и дифтерит е смесена, щом се увеличава едната болест, значи нямаме защита и за другата. Затова, ако някое дете има силно разстройство, нека се търси лекар. Да не забравяме взрива през 1993 г. в Сливен, когато от 7 деца с дифтерит - 6 починаха, казва проф. Кантарджиев. Според него, ако родителите избягват ваксините, може да се възроди и детския паралич.