Когато Майк Робинсън решил да се пенсионира рано, той се надявал, че занапред ще прекарва повече време с партньорката си Шийна Ламби. Здрав и енергичен мъж, наскоро навършил 60 години, Майк не си и помислял, че след няколко години ще се опитва да излъже смъртта в интензивно отделение в болницата и след това ще бъде прикован в инвалидна количка до края на живота си, пише 24 часа.
"Пенсионирах се рано и прекарахме 5 страхотни години с Шийна. Обръщайки се назад, аз съм благодарен за тези 5 години заедно", спомня си сега британецът.
Животът на двойката от шотландското градче Бонибридж се променя завинаги на 11 януари 2010 г. и Майк много добре си спомня този ден. "Легнах си рано, защото усещах краката си нестабилни. Събудих се около 3 през нощта и казах на Шийна: "Не мога да си мърдам краката". При първоначалния преглед не могли да му поставят диагноза. Един от лекарите обаче бързо разпознал в симптомите му типичните проявления на Синдрома на Гилен-Баре, болест, която атакува нервната система.
Майк си спомня много малко от събитията, които се развиват след това, докато състояноето му се влошава с всяка минута. "Докато го закараме в областната болница в град Стърлинг, синдромът се беше разпространил до белите му дробове и ги беше блокирал. Майк беше в интензивното отделение около 3 седмици. Първият контакт, който имах с него, след като отново дойде в съзнание, беше просто да мига с очи, за да ми дава знак за "да" и "не", защото не можеше да говори", разказва Шийна.
Синдромът на Гилен-Баре е заболяване, което засяга периферната нервна система. Обикновено това е пълзяща парализа, която започва от ръцете и краката и върви навътре към торса. Това е и най-типичният симптом на болестта. Синдромът може да предизвика смъртоносни усложнения, особено когато засегне респираторните мускули.
Точната причина за болестта не е известна, но много често тя се предшества от инфекциозно заболяване като инфекция на дихателната система или пък стомашен вирус. Всички форми на синдрома са автоимунни заболявания и се дължат на реакцията на имунната система на чужди инфекциозни агенти. Болестта често се отключва от инфекция като вируса на грипа или пък от имунна реакция към този вирус. Пациентите първо забелязват слабост в крайниците им, която се изразява в ефекта "гумени крака;. Когато тази слабост започне да пълзи нагоре - в рамките на часове или дни, ръцете и лицевите мускули също биват засегнати. Най-накрая цялото тяло на заболелия е парализирано. В най-тежката си форма синдромът причинява състояние, при което пациентът трябва да бъде хоспитализиран по спешност, за да се запази животът му.
Заболяването за щастие се среща доста рядко, като поразява 1 или 2-ма на всеки 100 000 души. Засега няма известно лечение, но някои процедури облекчават протичането на болестта и нейната продължителност. Повечето от хората се възстановяват, като при някои могат да останат последици, сред които слабост, умора и вдървеност на тялото. Има много известни личности, за които се знае, че са преболедували от синдрома. Сред тях са бившият американски президент Франклин Рузвелт, авторът на "Параграф 22" Джоузеф Хелър и бившият състезател по американски футбол от отбора "Чикаго беърс" Уилям Пери.
Британецът Майк Робинсън преживява най-тежката фаза и вече се възстановява, макар и много бавно, пише местното издание "Фолкърк хералд". 3 години след болестта 67-годишният сега мъж обаче още е на инвалиден стол и все още не чувства краката си. Наскоро лекарите в Единбург тествали нервните реакции на мускулите на ръцете и краката му. Реакците на ръцете били много добри, но все още няма такива в долните крайници. Лявата ръка на мъжа почти напълно е възвърнала силата си, надяват се скоро това да стане и с дясната. "Колкото повече пациентът остане на животоподдържащи системи при това заболяване, толкова по-големи са уврежданията след това", обяснява приятелката му Шийна, която сега му е и болногледачка.
Майк обаче е решил да не се предава. С помощта на рехабилитатори, които идват в дома му всеки ден, мъжът прави упражнения за ръцете. От скоро той вече е започнал да излиза навън на разходки с помощта на Шийна, която прави всичко възможно, за да го върне към неговата независимост. "Винаги съм вярвала, че Майк ще се оправи, и го окуражавам да не спира. Преди синдрома той никак не обичаше да прави упражнения, но сега вижда, че те наистина са за негово добро", разказва жената.
Преди да се пенсионира, Майк работел като компютърен дизайнер в IT индустрията от началото на 80-те години на миналия век. В момента той разчита на всякакви джаджи като айпад, на които по-рано не обръщал почти никакво внимание. "Винаги съм предпочитал стационарния персонален компютър. Сега обаче наистина ползвам айпад, мога да си го чета в леглото", разказва мъжът.
Заедно с борбата на Майк да си върне предишната форма двамата с Шийна имат и обща цел. "Искаме да отидем на почивка. Някъде в Шотландия, където ще има условия, подходящи за Майк. Търсим това място в момента", завършва оптимистично Шийна.
Мъж остана инвалид след вирус, който прави краката като гумени
- 18.10.2013 | 06:28
- 3443