Прелива ли се заразена кръв от дарители? Този въпрос повдигнаха в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия във връзка със сигнали на зрители.
„Тестовете, които се използват за диагностика у нас, се използват в Америка, Канада и Япония. Те са с висока степен на чувствителност”, обясни д-р Маргарита Йорданова – началник на лабораторията в Националния център по трансфузионна хематология в столицата.
Тя каза, че тестовете са едни от най-добрите в света и показа специална машина, с която разполага всеки център трансфузионна хематология в страната.
"Целият цикъл на изследване на кръвта трае около 3,5 часа. Там кръвта се изследва за СПИН, Хепатит В, Хепатит С, Сифилис. По 20 епруветки наведнъж може да станат в сложното устройство", поясни тя.
"Има обаче скрит период от 20 дни, през който данните често били заблуждаващи – излиза, че човекът е здрав, но на практика не е така. Този период обаче може да се съкрати на 7 дни благодарение на специална технология”, обяви д-р Йорданова.
През последните 20 години у нас здравните служби оповестяват официално едва няколко случаи на пациенти заразени при кръвопреливане. Най-скандалният от тях е този от 1994 година, когато деца болни от хомофилия са инфектирани с вируса на СПИН.
"Бяха заразени антихомофилен глоболулин, който е бил произведен от плазма при която при един от хората, от които е била взета е бил в период на ХИВ инфекция, което не е могло да бъде установено. Това каза за "Здравей, България" доц. Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести.
"Бяха заразени три деца, които вече са големи и съдят Министерството на здравеопазването за увреди. Те са серопозитивни. Те са на лечение", добави още той.