Смъртоносен вирус, причиняващ Близкоизточен респираторен синдром, е мутирал в Саудитска Арабия, съобщава научното списание "Сайънтифик Америкън", цитирано от агенция "Стандарт нюз". Експертите от Световната здравна организация (СЗО) са сериозно притеснени, тъй като кралството не дава необходимата информация, която би помогнала за предпазването на хората.
В следващите седмици служителите на СЗО ще бъдат изправени пред тежък политически натоварен проблем. На 9 юли започва мюсюлманският месец Рамадан, през който се предвижда 2 милиона души от целия свят да се отправят на поклонение към свещените места в Саудитска Арабия. Но новата болест - Близкоизточен респираторен синдром (MERS), може да бъде заплаха за тях. Епидемиологичният контрол по време на масови събирания винаги е бил голямо предизвикателство, казват от организацията, но тази година ще бъде особено тежко. Саудитска Арабия вече се бори с MERS, но все още не са изнесени подробности, които биха могли да се използват от здравните власти за предпазването на милиони хора в страната и по света. В началото на май кралството стресна света, като обяви 13 нови случая само за няколко дни. От тогава са заболели нови 38 души, от които 31 в Саудитска Арабия. 20 от пациентите са починали.
СЗО няма практически никаква информация къде е огнището на вируса и как хората биха могли да се заразят. Експертите се чудят какви насоки да дадат на поклонниците и на страните, в които те ще се завърнат, за да избегнат разпространението на опустошителната нова зараза. MERS причинява тежка пневмония и бъбречна недостатъчност в някои случаи. Болестта е "братовчед" на ТОРС (Тежък остър респираторен синдром), който избухна в Китай в края на 2002 г., разпространи се от там към Хонконг през 2003-а и беше пренесена в белите дробове на международните пътници до Сингапур, Ханой, Торонто и други градове.
Здравните власти не желаят все още да вадят "тежката артилерия", която използваха при епидемията от ТОРС, когато съветваха гражданите да избягват изцяло пътническите възли като Хонконг и Торонто. От друга страна, те не искат големите мюсюлмански поклонения (умра през юли и хадж през октомври) да разпространят пандемия. Тази седмица международен екип от експерти се събира под шапката на СЗО в Саудитска Арабия в опит да измъкне информация от държавата, преди да е започнал Рамадан, за да могат да бъдат предпазени както поклонниците, така и останалата част от света.